Zaostrzenie kryteriów oceny zdolności przy udzielaniu kredytów hipotecznych spowodowało, że banki koncentrują się na wysokomarżowych pożyczkach gotówkowych.
BZ WBK, reklamowany przez gwiazdę kina akcji Chucka Norrisa, BPH, Credit Agricole czy Eurobank to tylko przykłady instytucji, które agresywnie promują pożyczki na dowolny cel. Możemy się spodziewać kolejnych akcji promocyjnych.
– Zaostrzenie kryteriów oceny zdolności przy udzielaniu kredytów hipotecznych spowodowało, że banki koncentrują się na wysokomarżowych pożyczkach gotówkowych – mówi Paweł Majtkowski z Expandera.
I dodaje, że dokładnie odwrotnie było pod koniec 2010 r., gdy wchodząca w życie rekomendacja T znacznie zmniejszyła zdolność kredytową osób ubiegających się o pożyczkę gotówkową. To przełożyło się wówczas na większe zaangażowanie banków w sprzedaż kredytów mieszkaniowych.
Oferta pożyczek gotówkowych w wybranych bankach / DGP
Zdaniem Jacka Kaczmarczyka, odpowiedzialnego za kredyty konsumpcyjne w mBanku i MultiBanku, na wzrost zainteresowania segmentem pożyczek ze strony instytucji wpływ ma także sezonowość.
– Wiosna to czas wzmożonej aktywności na rynku kredytów na dowolny cel, ponieważ w tym czasie zazwyczaj rosną też potrzeby finansowe klientów, związane m.in. z organizacją komunii dziecka czy remontami mieszkań – mówi Jacek Kaczmarczyk.
Dodaje też, że na rynku wyczuwalna jest niepewność, co będzie dalej z gospodarką.
– W takim okresie i banki, i klienci wolą sięgać po krótkoterminowe kredyty gotówkowe, które można szybko spłacić – mówi przedstawiciel detalicznych ramion BRE Banku.
Analitycy podkreślają, że pożyczki gotówkowe to dla banków złoty interes, bo są o wiele wyżej oprocentowane niż kredyty mieszkaniowe. Ostatnio banki jeszcze zwiększyły marże na tych produktach i inkasują wyższą premię za ryzyko. Ale w przypadku pożyczek niezabezpieczonych o wiele częściej mamy do czynienia z niespłacaniem zadłużenia.
– Jednak dzięki rekomendacjom wprowadzonym przez nadzór bankowy także w segmencie pożyczek gotówkowych liczba niespłacanych zobowiązań powinna się zmniejszyć – uważa Paweł Majtkowski.
W opinii specjalistów na większe zaangażowanie banków w segmencie pożyczek gotówkowych może mieć wpływ konkurencja ze strony tzw. parabanków. Przeważa opinia, że mogą one odebrać część klientów tym bankom, które operują wśród mniej zamożnych Polaków. Dla nich usługi parabanków mogą być jedyną możliwą formą zadłużenia się.
DGP przypomina
Może być znacznie taniej
Wiele instytucji umożliwia obniżenie kosztów pożyczki, jeśli klient skorzysta z innych usług banku. Najczęściej spotykane rozwiązania to wiązanie obniżki oprocentowania lub prowizji z założeniem konta osobistego, zakupem karty kredytowej lub zakupem ubezpieczeń. Zanim jednak zdecydujemy się na takie oszczędzanie na kosztach, warto policzyć, czy to się opłaca. Nie zawsze tak musi być, co widać po pożyczce w Kredyt Banku, gdzie rzeczywista stopa oprocentowania dla przykładu reprezentatywnego w przypadku zadłużenia z pakietem ubezpieczeń wynosi 24,46 proc., a bez polis – 21,21 proc.