statystyki

Sprzedaż kredytów spadła. Pośrednicy finansowi musieli zmienić model działania

autor: Marek Chądzyński13.07.2020, 09:00; Aktualizacja: 13.07.2020, 09:11

źródło: DGP

Sprzedaż niektórych rodzajów kredytów zmniejszyła się w II kwartale nawet o 70 proc. Teraz widać wzrost popytu, zwłaszcza na hipoteki.

Ten rok w branży pośrednictwa finansowego zapowiadał się świetnie. Rozpędzony rynek nieruchomości mieszkaniowych napędzał popyt na kredyty hipoteczne. W I kw. 2020 r. firmy należące do Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) zanotowały drugi najwyższy w historii wynik sprzedaży kredytów hipotecznych, który wyniósł 8,2 mld zł i był aż o 28 proc. większy niż rok wcześniej. Pośrednicy zrzeszeni w ZFPF mają udział w sprzedaży ponad połowy wszystkich kredytów mieszkaniowych, udzielanych przez polskie banki, są więc liczącą się grupą na rynku.

Ostra konkurencja sprawiła, że choć obroty były wysokie, to rentowność już niekoniecznie. Pośrednicy zarabiają na prowizjach, które płacą im banki, a te są wysokie wtedy, gdy bankom trudno jest pozyskać klientów. Na początku roku nie miały z tym problemów, więc i prowizje dla pośredników nie były wysokie. Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander – jednej z największych w branży, mówi, że mimo rekordowych wolumenów zyski firm pośrednictwa finansowego były podobne, a w niektórych z nich nawet mniejsze niż przed rokiem. – Wzrosły też koszty funkcjonowania np. wynagrodzenia czy koszty nadzoru KNF – mówi Sadowski.

W takiej kondycji branża weszła w kryzys pandemiczny. Banki wyraźnie ograniczyły akcję kredytową. Pierwszą przyczyną był lockdown, drugą zaś skokowy wzrost ryzyka, na co bankowcy zareagowali zaostrzeniem kryteriów przyznawania kredytów, co szczególnie jaskrawo widać było w segmentach gotówkowym i hipotecznym.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane