statystyki

RPO dołączył do sprawy arbuzowej. Chodzi o 1247 frankowiczów walczących z mBankiem

autor: Patryk Słowik07.07.2020, 08:51; Aktualizacja: 07.07.2020, 08:54
Sprawa arbuzowa jest wymieniana jako jeden z naczelnych przykładów tego, że pozwy zbiorowe w Polsce się nie sprawdziły.

Sprawa arbuzowa jest wymieniana jako jeden z naczelnych przykładów tego, że pozwy zbiorowe w Polsce się nie sprawdziły.źródło: ShutterStock

Adam Bodnar postanowił wstąpić do postępowania prowadzonego przez Sąd Apelacyjny w Łodzi, w którym 1247 frankowiczów walczy z bankiem (a konkretniej – mBankiem). To tzw. sprawa arbuzowa.

Rzecznik w swym stanowisku wskazuje, że sprawa trwa już niemalże od 10 lat, a konsumenci, w imieniu których występuje miejski rzecznik konsumentów w Warszawie, nadal żyją w niepewności.

Całość zaczęła się w 2010 r. od pozwu zbiorowego złożonego przez niespełna 800 kredytobiorców. Twierdzili oni, że bank powinien zapłacić im za niewłaściwe wykonywanie zawartych umów kredytowych. Zdaniem frankowiczów bowiem korporacja pobierała wyższe opłaty, niż wynikało to z tego, na co się umówiono na wstępie. Zarówno sąd okręgowy, jak i apelacyjny przyznały rację kredytobiorcom. Skuteczna okazała się jednak skarga kasacyjna. Sąd Najwyższy w 2015 r. postanowił bowiem przekazać sprawę sądowi apelacyjnemu do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu zaś zawarł treści korzystne dla banku.

I teraz mamy do czynienia z patową sytuacją. A to dlatego, że orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE od czasu wyrokowania przez Sąd Najwyższy jest korzystne dla frankowiczów. A sam Sąd Najwyższy już wielokrotnie opowiedział się po stronie kredytobiorców, negując stanowisko SN w składzie z 2015 r. Ponadto sąd apelacyjny może być wpatrzony w to, co znajduje się w uzasadnieniu autorstwa SN w tej konkretnej sprawie.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane