statystyki

Banki pozwolą na wakacje kredytowe w związku z koronawirusem

autor: Łukasz Wilkowicz16.03.2020, 08:00; Aktualizacja: 16.03.2020, 08:16
Przesunięcie spłaty kredytu było możliwe w bankach również przed wybuchem epidemii.

Przesunięcie spłaty kredytu było możliwe w bankach również przed wybuchem epidemii.źródło: ShutterStock

Klienci robili zapasy… gotówki. Pojawiły się opóźnienia w jej dostarczaniu. NBP zapewnia, że pieniędzy nie zabraknie.

Na początku tygodnia Związek Banków Polskich powinien przedstawić standard dotyczący „wakacji kredytowych” dla osób i firm, które będą miały problemy z regulowaniem zobowiązań w związku z epidemią koronawirusa. O wsparciu dla klientów jako pierwszy mówił prezydent Andrzej Duda. W minionym tygodniu spotkał się z przedstawicielami sektora bankowego.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rozwiązanie ma objąć wszystkie grupy klientów i każdy rodzaj pożyczki. Prawdopodobnie możliwość prolongaty spłat kredytu będzie ograniczona do trzech miesięcy. 90 dni bez spłaty kredytu oznacza default, czyli zdarzenie skutkujące koniecznością zawiązywania przez banki rezerw. Wniosek o „wakacje” ma być prosty. Zakładana jest możliwość składania go bez konieczności odwiedzania oddziału bankowego. Jedyna komplikacja – klient powinien uzasadnić odroczenie spłat następstwami epidemii. Chodzi o to, by rozwiązanie nie było nadużywane.

– Nie powinno być tak, że klienci banków płacą za to, że ktoś po prostu chciałby wykorzystać sytuację – podkreślał w rozmowie z DGP Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane