statystyki

Reżyser frankowej telenoweli - Andrzej Duda

autor: Łukasz Wilkowicz07.03.2020, 08:45; Aktualizacja: 07.03.2020, 09:16
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Dudaźródło: PAP
autor zdjęcia: Tytus Żmijewski

Główne role grają spłacający kredyty walutowe i banki. Ale pole do dyskusji wyznaczył ktoś inny.

O 25 proc. zdrożał chleb i o 25 proc. zdrożał cukier. Ale z kolei w ogromnym stopniu potaniał olej – mówił na jednym z niedawnych spotkań z wyborcami Andrzej Duda. Najwyraźniej nie wziął pod uwagę tego, że prezydent na ceny oleju (ani chleba, ani cukru) nie ma wielkiego wpływu. Co nie znaczy, że nie ma żadnego wpływu na gospodarkę. Minione lata pokazały, że głowa państwa ma spore możliwości, jeśli chodzi o zmniejszanie wartości spółek na giełdzie. A jak się postara, to może niemal rozchwiać system bankowy.

To przecież w dużej mierze właśnie Andrzejowi Dudzie zawdzięczamy jedną z najdłuższych „telenoweli gospodarczych”, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich dekadach. Telenowelę frankową. W najnowszym sezonie banki słabną, stroną dominującą stają się frankowicze. Temperatura rośnie nie tylko w miarę kolejnych wyroków w sądach, ale też za sprawą trwającego od kilku miesięcy umocnienia franka. W czasie ubiegłotygodniowej rynkowej paniki związanej z koronawirusem jego kurs przekroczył 4,08 zł – mniej niż 10 gr wystarczyłoby, żeby osiągnął najwyższy poziom od „czarnego czwartku” ze stycznia 2015 r., gdy Szwajcarski Bank Narodowy pozwolił na gwałtowne umocnienie swojej waluty, zaczynając u nas sagę frankową.

Minęło pięć lat. Kilka krajów naszego regionu lepiej czy gorzej, ale załatwiło problem z frankami. U nas zwrotów akcji nie brakowało, w czym prezydent odegrał niebagatelną rolę. Ale systemowego rozwiązania nie udało się znaleźć.

Droga obietnica

Próby (tych sprzed 2015 r. nie liczymy) miały miejsce jeszcze zanim po raz pierwszy głos zabrał Andrzej Duda. Jako pierwszy rozwiązania szukał Andrzej Jakubiak, ówczesny przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • Dziadek wnuków(2020-03-07 10:41) Zgłoś naruszenie 3310

  Notariusz, Długopis, Budyń, Maliniak, Pinokio ... na pięć odcinków tej telenoweli mam tytuły. Zapewne inni dorzucą jeszcze wiele innych, aby powstał serial. Tylko czy potrzebne ? Już za chwilę, za dni parę wybierzemy Prezydenta który dbać będzie o interesy współplemieńców , a nie robił sobie przejazdzki luksusowymi limuzynami na narty, biegał niczym giermek do Prezesa po instrukcje, klęczał co tydzień przed plebanami oczekując na fruwający opłatek, będąc zarazem ich komiwojażerem !! Pa, pa grubasku - powiemy niebawem.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Wiola(2020-03-07 15:34) Zgłoś naruszenie 305

  Jak można pisać takie idiotyzmy ??? To banki udzielały kredytów frankowych, mają wiedzę, ze w innych państwach europejskich są one nielegalne. Banki zaryzykowały, i przegrały przed TSUE i tyle.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Onkolog(2020-03-07 15:36) Zgłoś naruszenie 2216

  Dlaczego Platforma Obywatelska jak rządziła nie dawała pieniędzy na onkologię ?

  Odpowiedz
 • Propozycja(2020-03-07 11:56) Zgłoś naruszenie 144

  Czy prezydent Duda zdaje sobie sprawę, że bierze na swoje sumienie odpowiedzialnośc za kilkadziesiat tysię zmarlych co roku na raka? Jeśli chce naprawić swój błąd, to niech przeznaczy z budżetu Kancelarii Prezydenta 2 mld. zł. na onkologię, lub załatwi to z premierem Morawieckim.

  Odpowiedz
 • pacjent(2020-03-07 11:51) Zgłoś naruszenie 134

  Gdyby 2 mld. zl. przeznaczono na onkologię, sluzyły by wszyskim Polakom, a tkaże w razie potrzeby rownież prezydentowi, atak, to tylko malej grupie, ktora i tak je zmarnuje. JJest mi bardzo przykro, że prezydent wszystkich Polaków tak się zachowałó.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • 007KAL(2020-03-07 10:03) Zgłoś naruszenie 710

  Żartując - dobra telenowela nigdy się nie powinna skończyć. Mówiąc poważnie i "mało poprawnie politycznie", ale ja nie startuję w żadnych wyborach. Wczoraj ukazał się w GP artykuł o zabarwieniu negatywnym - o tym, że PIS rozdaje i pozwala zjadać Polkom przyszłość. A dzisiaj mamy w GP artykuł, który dowodzi, że rozdawać trzeba tylko Naszym. Szanowny autorze osobiście nie widzę powodu, aby III RP miała indywidualnie rozwiązywać problemy ludzi, którzy byli wolni, gdy zaciągali kredyt we frankach. Co więcej mam kilku znajomych, którzy nie zaryzykowali i nie mają problemu. Ci, co zaryzykowali problemy sami sobie zafundowali i nie widzę żadnego powodu, abym ja do kolejnej grupy (w tym przypadku w większości bogatej i nielicznej) dokłądał swoje podatki. Prezydent, Rządzący i Opozycja powinna - to jej obowiązek - zrobić porządek z bankami, które łamały prawo i oszukiwały, bo te banki dzisiaj zachowują się jeszcze gorzej. Traktują dalej klientów jak idiotów i nikt im tego nie zabrania. Klinicznym przypadkiem był tzw. Podkarpacki Bank Spółdzielczy, który od ponad 20 lat naginał i łamał prawo, a gdy padł to trzeba mu pomoc. Jego trzeba było dobić, gdy nie mając funduszy kreatywną księgowością - za zgodą kontrolujących -.....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • o(2020-03-07 09:28) Zgłoś naruszenie 34

  może autor tych wypocin znajdzie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane