Metoda na nową firmę nie pomoże dłużnikowi

autor: Marek Chądzyński13.02.2020, 10:41; Aktualizacja: 13.02.2020, 10:41
Połowa mikrofirm, które popadają w długi już w pierwszym roku działalności, to recydywiści, którzy już wcześniej mieli problem z regulowaniem zobowiązań na czas.

Połowa mikrofirm, które popadają w długi już w pierwszym roku działalności, to recydywiści, którzy już wcześniej mieli problem z regulowaniem zobowiązań na czas.źródło: ShutterStock

Połowa mikrofirm, które popadają w długi już w pierwszym roku działalności, to recydywiści, którzy już wcześniej mieli problem z regulowaniem zobowiązań na czas.

Do takich wniosków doszedł Krajowy Rejestr Długów na podstawie analizy danych z własnej bazy. W ciągu ostatniego roku trafiło do niej prawie 800 przedsiębiorstw, które niemal już na starcie – w pierwszych 12 miesiącach działalności – straciły płynność finansową. Według KRD to nie tylko pech, jaki może przytrafić się początkującemu biznesowi. Około 55 proc. z nich to podmioty, które już wcześniej nie płaciły swoich zobowiązań – z tym że pod innym szyldem. Zamknięcie jednej firmy i otwarcie kolejnej traktują jako dobry pomysł na reset.

Prezes KRD Adam Łącki mówi, że właściciele mocno zadłużonych firm, kiedy nikt już nie chce im nic sprzedać, często je likwidują i zakładają nowe, licząc, że pod zmienioną nazwą będą wiarygodne dla kontrahentów. Ale to sposób mało skuteczny, zwłaszcza w mikrofirmach, które są prowadzone przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. To one wiodą prym wśród dłużników „pierwszoroczniaków”. KRD doliczył się 618 takich podmiotów, które powinny w sumie zwrócić partnerom biznesowym 6,7 mln zł. Tuż za nimi są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: jest ich 119 i mają ponad 2 mln zł zaległości.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane