Metoda na nową firmę nie pomoże dłużnikowi

autor: Marek Chądzyński13.02.2020, 10:41; Aktualizacja: 13.02.2020, 10:41
Połowa mikrofirm, które popadają w długi już w pierwszym roku działalności, to recydywiści, którzy już wcześniej mieli problem z regulowaniem zobowiązań na czas.

Połowa mikrofirm, które popadają w długi już w pierwszym roku działalności, to recydywiści, którzy już wcześniej mieli problem z regulowaniem zobowiązań na czas.źródło: ShutterStock

Połowa mikrofirm, które popadają w długi już w pierwszym roku działalności, to recydywiści, którzy już wcześniej mieli problem z regulowaniem zobowiązań na czas.

Do takich wniosków doszedł Krajowy Rejestr Długów na podstawie analizy danych z własnej bazy. W ciągu ostatniego roku trafiło do niej prawie 800 przedsiębiorstw, które niemal już na starcie – w pierwszych 12 miesiącach działalności – straciły płynność finansową. Według KRD to nie tylko pech, jaki może przytrafić się początkującemu biznesowi. Około 55 proc. z nich to podmioty, które już wcześniej nie płaciły swoich zobowiązań – z tym że pod innym szyldem. Zamknięcie jednej firmy i otwarcie kolejnej traktują jako dobry pomysł na reset.

Prezes KRD Adam Łącki mówi, że właściciele mocno zadłużonych firm, kiedy nikt już nie chce im nic sprzedać, często je likwidują i zakładają nowe, licząc, że pod zmienioną nazwą będą wiarygodne dla kontrahentów. Ale to sposób mało skuteczny, zwłaszcza w mikrofirmach, które są prowadzone przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. To one wiodą prym wśród dłużników „pierwszoroczniaków”. KRD doliczył się 618 takich podmiotów, które powinny w sumie zwrócić partnerom biznesowym 6,7 mln zł. Tuż za nimi są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: jest ich 119 i mają ponad 2 mln zł zaległości.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane