statystyki

Spory frankowe: Będzie obowiązek mediacji pomiędzy klientem a bankiem, zanim sprawa trafi do sądu?

autor: Tomasz Parkasiewicz14.01.2020, 06:02; Aktualizacja: 14.01.2020, 08:58

źródło: DGP

Pojawił się pomysł wprowadzenia obowiązku mediacji pomiędzy klientem a bankiem, zanim sprawa zostanie skierowana na drogę sądową.

P o trzech kwartałach bieżącego roku – a zatem jeszcze przed zapadnięciem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 3 października 2019 r. – do sądów wpłynęło 7,5 tys. nowych spraw frankowych – twierdzi „Rzeczpospolita”. Więcej niż w całym roku 2018 (7,2 tys.). Z danych, którymi dysponują kancelarie prawnicze, wynika, że w nadchodzących miesiącach można spodziewać się kolejnej fali pozwów. W związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości zorganizowało spotkanie z przedstawicielami zaangażowanych w mieszkaniowe kredyty walutowe banków. Temat: rozwiązania, które mogłyby odciążyć sądy. W wyniku tych konsultacji rozważany jest pomysł wprowadzenia obowiązku mediacji pomiędzy klientem a bankiem, zanim sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego.

Tuż po zapadnięciu orzeczenia TSUE Centrum Mediacji przy Krajowej Radzie Radców Prawnych, wskazując na możliwość i zalety wykorzystania instytucji mediacji w tego rodzaju sprawach, sygnalizowało zarówno bankom, jak i stowarzyszeniom skupiających frankowiczów, że treść wyroku może oznaczać znaczący wzrost liczby spraw sądowych prowadzonych z udziałem frankowiczów – nawet do kilkudziesięciu tysięcy – w krótkim czasie. Co istotne, spraw nie tylko narażających na znaczące koszty postępowania sądowego, lecz także – z uwagi na ich skomplikowany charakter – pozostawiających strony w klinczu procesowym na wiele lat i wymagających przez ten czas ich ciągłego zaangażowania. Dynamika wzrostu liczby spraw zdaje się potwierdzać te przypuszczenia.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • oll(2020-01-14 12:30) Zgłoś naruszenie 340

  ale po co? Banki nie chcą żadnych mediacji. To tylko niepotrzebnie przedłuży sprawy.

  Odpowiedz
 • Pablo(2020-01-15 05:44) Zgłoś naruszenie 220

  Bzdura. Reklamacja nie działa, interwencje Rzecznika Finansowego nie działają, to nagle mediacja zadziała? Gra na czas wystraszonego ilością skomplikowanych spraw ministerstwa i tyle.

  Odpowiedz
 • Malgo(2020-01-15 06:40) Zgłoś naruszenie 160

  A może wreszcie jakaś ustawa. Banki na nas zarobiły, teraz czas na lobby prawnicze?

  Odpowiedz
 • Klarenbachuś(2020-01-17 03:06) Zgłoś naruszenie 60

  Nie mają co zrobić z mediatorami a Radców jest za dużo na rynku.Z oszustem się nie rozmawia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane