statystyki

Iluzoryczna pomoc frankowiczom, którzy nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań

autor: Patryk Słowik02.01.2020, 07:56; Aktualizacja: 02.01.2020, 07:56
Przykładowo stowarzyszenie „Stop Bankowemu Bezprawiu” uważa, że nadal jedyną realną szansą na przywrócenie sprawiedliwości jest skierowanie przez konsumenta sprawy do sądu.

Przykładowo stowarzyszenie „Stop Bankowemu Bezprawiu” uważa, że nadal jedyną realną szansą na przywrócenie sprawiedliwości jest skierowanie przez konsumenta sprawy do sądu.źródło: ShutterStock

Nawet do 72 tys. zł państwowego wsparcia w spłacaniu rat przewiduje nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy oraz niektórych innych ustaw, obowiązująca od wczoraj (Dz.U. z 2019 r. poz. 1358).

Nie jest jednak tajemnicą, że akt prawny, który miał być długo oczekiwaną tzw. ustawą frankową, rozczarował przede wszystkim frankowiczów. Uważają oni, że ustawodawca de facto zaaprobował oszukańcze ich zdaniem praktyki banków, a kredytobiorcy mogą jedynie liczyć na skromną jałmużnę. Przykładowo stowarzyszenie „Stop Bankowemu Bezprawiu” uważa, że nadal jedyną realną szansą na przywrócenie sprawiedliwości jest skierowanie przez konsumenta sprawy do sądu.

Ustawa w nowym brzmieniu przewiduje wydłużenie okresu pomocy z 18 do 36 miesięcy oraz zwiększenie wysokości maksymalnego wsparcia z 1500 zł do 2000 zł miesięcznie. Przewidziano przy tym mechanizm częściowego umorzenia pozostałych do zwrotu środków, w przypadku terminowego zwrotu części rat z tytułu udzielonego wsparcia. Krótko mówiąc, jeśli ktoś będzie rzetelnie spłacał i kredyt, i odda państwu pożyczone mu pieniądze, będzie miał szansę na bonus w postaci częściowej spłaty zobowiązania przez państwo. Wsparcie będzie przyznawane, gdy stosunek wydatków kredytobiorcy związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu mieszkaniowego do miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego przekracza 50 proc.


Pozostało jeszcze 28% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Frodo (2020-01-02 09:18) Zgłoś naruszenie 81

  Duda drugi raz się nie uda. Oszukałeś nas perfidnie. Nigdy tego nie zapomnimy Tobie i ************ Ustawa, żeby tylko spłacać niezgodny z prawem kredyt. Ustawą dla Banków nie dla ludzi.

  Odpowiedz
 • Prawda_w_danych(2020-01-02 10:54) Zgłoś naruszenie 75

  Dlaczego panie autorze iluzoryczna? Dziś jest pierwszy dzień obowiązywania, kilka wniosków może zostało złożone, ale żaden nie został rozpatrzony. I na jakiej podstawie pan twierdzi, że wsparcie dla potrzebujących kredytobiorców nie działa?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Achzarit(2020-01-02 10:03) Zgłoś naruszenie 51

  Duda miał okazję zabłusnąć przedstawiając ustawę opartą o wyrok TSUE i zmuszającą banki do przewalutowania kredytów w CHF, zamiast zmuszać wszystkich frankowiczów do rozpoczynania spraw w sądach - tak jak na Węgrzech. Ale się boi albo chce żeby zarobiła na tym masa prawników reprezentujących frankowiczów no i sądy - bo opłaty sądowe od spraw wpłyną. Ale stchórzył. Tak walczy z wymyśloną "kastą"

  Odpowiedz
 • biz(2020-01-02 10:40) Zgłoś naruszenie 31

  Afery polskiego rządu mówią same za siebie. Teraz wiemy, dlaczego rząd nie pomógł Frankowiczom. Cały rząd do dymisji. Unieważnienie umowy pseudofrankowej to podstawa, priorytet. Każdy inny wyrok sądu polskiego to łamanie prawa unijnego i wyroku TSUE.

  Odpowiedz
 • Odważny Andrzej D.(2020-01-08 14:38) Zgłoś naruszenie 00

  Doskonale widać co znaczy słabsza grupa społeczna, nie wystarczająco liczna żeby przeciwstawić się banksterom. Trochę to działa na wyobraźnie, jak dla mnie nawet dość straszna jest perspektywa na przyszłość bo takich akcji było i będzie jeszcze dużo że jakiś bank, skok, jakiś parabank, jakiś fundusz zawłaszczył, oszukał zbankrutował i zniknął z kasą itd itd Ale skoro nawet prezydent boi się spełnić swoich obietnic to znaczy że jest na prawdę źle...i że z bankiem ludzie nie wygrają, szczególnie że te banki w większości są ... jak to ładni brzmi kapitałem zagranicznym dojącym lokalnie :)

  Odpowiedz
 • Dumbo(2020-01-13 15:58) Zgłoś naruszenie 00

  jeżeli ktos podpisał umoe, w której dokładnie zaznaczona była informacja o zmianie kursu waut, a teraz chce umorzenia umowy - dla mnie jest idiotą. umowy sie czyta!!! powinniście oddać wszytskie pieniądze do banku i zaciagnąć kredyt na zasadach obowiazujących w pln

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane