statystyki

Wstrzymanie rat kredytu możliwe, ale nieoczywiste [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik29.08.2019, 07:47; Aktualizacja: 29.08.2019, 07:47
sąd, temida

- Kredytobiorcy mogą dążyć do zakazania bankowi uruchomienia weksla, a gdy jest wszczęta egzekucja – do jej zawieszenia - mówi w rozmowie z DGP Dariusz Wółkiewicz, adwokat w kancelarii Adwokatwolkiewicz.pl, specjalizującej się w prowadzeniu sporów sądowych przeciwko bankom.źródło: ShutterStock

- Kredytobiorcy mogą dążyć do zakazania bankowi uruchomienia weksla, a gdy jest wszczęta egzekucja – do jej zawieszenia - mówi w rozmowie z DGP Dariusz Wółkiewicz, adwokat w kancelarii Adwokatwolkiewicz.pl, specjalizującej się w prowadzeniu sporów sądowych przeciwko bankom.

Sąd Okręgowy w Warszawie ustanowił zabezpieczenie w jednej z frankowych spraw polegające na tym, że w trakcie trwania procesu powodowie nie muszą spłacać rat kredytowych. Po co w ogóle taka konstrukcja?

Obecnie wielu kredytobiorców frankowych toczy batalie sądowe z bankami. Rozstrzygnięcia są różne – od uznania całkowitej bezwzględnej nieważności takiej umowy (jak w głośnym wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 31 stycznia 2019 r., I ACa 7/18, zakończonym wizytą komornika w Getin Noble Bank i egzekucją blisko 3 mln zł), przez wyroki skutkujące tzw. odfrankowieniem i zwrotem przez banki nadpłat w ratach, po orzeczenia – trzeba przyznać uczciwie, że i takie się zdarzają – niekorzystne dla frankowiczów.

Niezależnie od wyniku – jedna rzecz łączy te sprawy. Czas oczekiwania na rozstrzygnięcie. Przy optymistycznym scenariuszu kredytobiorca ma szansę na uzyskanie wyroku w I instancji w ciągu roku, dwóch lat. Jeżeli dodamy do tego apelację jednej ze stron, oczekiwanie na prawomocne rozstrzygnięcie wydłuża się o kolejny rok, dwa. A przy sprawach o wyższej wartości sporu należy również liczyć się ze skargą kasacyjną złożoną do Sądu Najwyższego.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane