statystyki

Pożyczkowe przekręty nadal w modzie

autor: Patryk Słowik06.12.2018, 16:00
kredyty-rachunki-smutek

O potrzebie nowelizacji przepisów od lipca 2016 r. mówi też Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Kierowany przez niego resort pracuje od ponad dwóch lat nad nową wersją ustawy antylichwiarskiej. Od kilku miesięcy słyszymy, że ostateczna wersja projektu jest już na ukończeniu.źródło: ShutterStock

Dostrzegalne są próby omijania przepisów ustawy antylichwiarskiej – alarmuje rzecznik finansowy. Z roku na rok rośnie liczba wniosków o interwencję rzecznika w sprawach związanych z kredytami konsumenckimi. Podczas gdy w 2016 r. wniosków było 1346, w 2017 r. – 1506, to prognoza na 2018 r. przewiduje wpływ na poziomie 1730 wniosków.

– W ostatnich latach ustawodawca wprowadził wiele przepisów, które miały na celu ochronę interesów konsumentów korzystających z kredytów konsumenckich. Ich celem była generalnie poprawa pozycji pożyczkobiorców, a w szczególności ograniczenie kosztów pożyczek. Niestety, w trafiających do nas wnioskach dostrzegliśmy próby omijania tych regulacji – stwierdziła wczoraj Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy. Jej biuro przygotowało raport na temat nieprawidłowości przy udzielaniu pożyczek i egzekwowaniu wierzytelności.

Wiele zastrzeżeń budzi stosowanie (a właściwie niestosowanie) art. 36a ustawy o kredycie konsumenckim (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 993 ze zm.). Przepis ten dotyczy limitu kosztów pozaodsetkowych (to właśnie one stanowią podstawę zysku większości instytucji pożyczkowych, a nie odsetki). Zgodnie z tą regulacją koszty te nie mogą przekroczyć 55 proc. wartości pożyczki rocznie oraz 100 proc. w ogóle. Część przedsiębiorców jednak do tego ograniczenia się nie stosuje.

Nadal popularne jest rolowanie pożyczek, czyli udzielanie kolejnych na spłatę poprzednich. Zgodnie z prawem to niedopuszczalne. A realia?


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Józef (2019-01-01 20:28) Zgłoś naruszenie 00

    Aby wnioskować o pożyczkę przez internet np.wonga potrzebujesz jedynie dowodu osobistego, numeru telefonu oraz rachunku bankowego. Wypełniając prosty wniosek podajesz swoje dane osobiste, wysokość dochodów i zobowiązań oraz numer konta, na który ma zostać przelana pożyczka.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane