Kredyty, udzielane przez banki w sieciach handlowych i pożyczki pozabankowe stanowią jedną czwartą kredytów z całego tygodnia. Bo to właśnie w weekendy rodziny wspólnie udają się na zakupy dóbr trwałego użytku - wynika z analiz BIK. Decyzja o zakupie na raty podejmowana jest już w sklepie.

Zaciągnięte kredyty ratalne najczęściej przeznaczane są na zakup sprzętu AGD i RTV (34 proc.) lub urządzeń elektronicznych, jak komputera czy laptopa (24 proc.). Kredyty gotówkowe, służące finansowaniu potrzeb i wydatków bieżących, o charakterze nagłym i nieprzewidzianym częściej zaciągane są w dni powszednie i nie w galeriach handlowych, ale w zlokalizowanych zazwyczaj poza nimi placówkach bankowych. 

Nowe przepisy o zakazie handlu w niedzielę zaczną obowiązywać od 1 marca 2018 r.

W badaniu, dotyczącym kondycji kredytowej Polaków, przeprowadzonym w listopadzie 2017 r. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIK, aż połowa ankietowanych (osoby, które aktualnie spłacają co najmniej jedną pożyczkę lub kredyt) potwierdziła, że posiada kredyty gotówkowe. W kolejności osoby te wymieniały kredyty ratalne i mieszkaniowe (po 32 pro.), a dalej kredyt na karcie kredytowej (24 proc.) i chwilówka (7 proc.).