Po 11 marca 2018 roku zacznie obowiązywać zakaz handlu w niedziele, a to - jak przewiduje Biuro Informacji Kredytowej - poważnie zmieni strukturę sprzedaży kredytów. W weekendy pracują nie tylko handlowcy, sprzedawcy i kasjerzy, ale również działy kredytów w bankach. Bo to właśnie w weekendy Polacy dokonują najwięcej zakupów na raty - wynika z danych BIK.

Kredyty, udzielane przez banki w sieciach handlowych i pożyczki pozabankowe stanowią jedną czwartą kredytów z całego tygodnia. Bo to właśnie w weekendy rodziny wspólnie udają się na zakupy dóbr trwałego użytku - wynika z analiz BIK. Decyzja o zakupie na raty podejmowana jest już w sklepie.

Zaciągnięte kredyty ratalne najczęściej przeznaczane są na zakup sprzętu AGD i RTV (34 proc.) lub urządzeń elektronicznych, jak komputera czy laptopa (24 proc.). Kredyty gotówkowe, służące finansowaniu potrzeb i wydatków bieżących, o charakterze nagłym i nieprzewidzianym częściej zaciągane są w dni powszednie i nie w galeriach handlowych, ale w zlokalizowanych zazwyczaj poza nimi placówkach bankowych.

KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH 2018 - WYDRUKUJ, POWIEŚ W WIDOCZNYM MIEJSCU
pobierz plik
Reklama

Nowe przepisy o zakazie handlu w niedzielę zaczną obowiązywać od 1 marca 2018 r.

W badaniu, dotyczącym kondycji kredytowej Polaków, przeprowadzonym w listopadzie 2017 r. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIK, aż połowa ankietowanych (osoby, które aktualnie spłacają co najmniej jedną pożyczkę lub kredyt) potwierdziła, że posiada kredyty gotówkowe. W kolejności osoby te wymieniały kredyty ratalne i mieszkaniowe (po 32 pro.), a dalej kredyt na karcie kredytowej (24 proc.) i chwilówka (7 proc.).