Niemożność odstąpienia od umowy powoduje jej "odfrankowienie"

autor: Marek Skrobacki16.01.2018, 07:41; Aktualizacja: 16.01.2018, 09:15
Brak zagwarantowania kredytobiorcom konsumentom prawa odstąpienia oznacza abuzywność klauzuli waloryzacyjnej czy indeksacyjnej

Brak zagwarantowania kredytobiorcom konsumentom prawa odstąpienia oznacza abuzywność klauzuli waloryzacyjnej czy indeksacyjnejźródło: ShutterStock

Rozwikłanie wad prawnych kredytów frankowych jest obecnie jednym z największych wyzwań dla świata prawniczego i sądów. Zagadnieniem tym zajmują się przedstawiciele nauki, sędziowie i, rzecz jasna, pełnomocnicy (zarówno banków, jak i „frankowiczów”).

W mojej ocenie kluczowe rozważanie dotyczy kwestii zasadniczej nieważności tego rodzaju umów, podczas gdy obecnie dyskusja skoncentrowana jest głównie na kwestii abuzywności klauzul przeliczeniowych (kursów walut określanych w tabelach bankowych, stosowanych na potrzeby rozliczenia umów kredytów).

W tej dodatkowej sprawie abuzywności części postanowień umów kredytowych przedstawiam nowy argument, który do tej pory nie był przedmiotem rozważań w publikacjach prawniczych czy wyrokach sądowych.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • AnnaT(2018-01-17 12:09) Zgłoś naruszenie 200

  Tych umów nie da się obronić.... niestety robi to "polski rząd który jest kontrolowany przez lobby bankowe i który interes banków stawia przed interesem Polski i polaków.

  Odpowiedz
 • abcd(2018-01-22 18:50) Zgłoś naruszenie 101

  prof. Witold Modzelewski o ustawie przewidującej zwrot spreadów: "[Przecież] nie można pobierać marży za sprzedaż walut, których się nie ma. I to marży wielokrotnie wyższej od tej, którą biorą handlujący walutami. To elementarny ruch - zwrot nienależnie pobranych kwot, które banki wyłudziły od swoich klientów." I dalej o tzw. kredytach walutowych: "(...) istotą [problemu] jest tzw. "odwalutowanie" kredytów złotowych, indeksowanych wobec kursów innych walut, co jest rozwiązaniem patologicznym. Jest ono również rozwiązaniem szkodliwym ekonomicznie, bo przekształciło kredyt w ryzykowny instrument inwestycyjny."

  Odpowiedz
 • posiadacz kredytu złotówkowego.(2018-01-26 11:21) Zgłoś naruszenie 013

  Przepraszam bardzo. W momencie kiedy raty kredytu we frankach były niższe od rat w złotówkach jakoś nikt nie zwracał uwagi, że zapisy w umowach są niedozwolone. Czyli - jak korzystamy to zapisy nam odpowiadają, a jak tracimy to już nie. Każdy biorący kredyt we frankach chyba umie czytać, a nie tylko podpisać się?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane