statystyki

Frankowiczów oszukano: Szli do banku, a trafili do kasyna

autor: Jacek Czabański28.11.2017, 06:46; Aktualizacja: 28.11.2017, 08:18
W praktyce konsumenci polskich banków byli masowo wprowadzani w błąd co do ryzyka związanego z oferowanym produktem.

W praktyce konsumenci polskich banków byli masowo wprowadzani w błąd co do ryzyka związanego z oferowanym produktem.źródło: ShutterStock

Liczne procesy o kredyty powiązane z kursem waluty obcej, w tym zwłaszcza CHF, ujawniają coraz większą liczbę danych o nieuczciwym postępowaniu banków. Banki zachwalając korzystniejsze kredyty „frankowe”, tańsze w spłacie ze względu na niższe oprocentowanie, celowo bagatelizowały lub milczały na temat ryzyka walutowego, które mogło doprowadzić – a w wielu przypadkach doprowadziło – nawet do bankructwa kredytobiorców.

Brak właściwej informacji o ryzyku związanym z danym typem umowy kredytowej i jego ekonomicznych konsekwencjach jest uznawany przez prawo unijne za działanie nieuczciwe. W głośnym orzeczeniu z 20 września 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że na banku ciąży obowiązek przedstawienia w jasny i zrozumiały sposób wszystkich konsekwencji ekonomicznych zaciąganego zobowiązania.

W ślad za tym orzeczeniem Sąd Najwyższy Hiszpanii w wyroku z 15 listopada 2017 r. uznał, że brak wyczerpującej informacji o ryzyku oznacza, że cały mechanizm powiązania kredytu z walutą obcą upada.

Również w Polsce sądy zaczynają, choć powoli, podzielać tę linię rozumowania, czego wyrazem jest wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 4 października 2017 r., który uznał umowę kredytu indeksowanego za sprzeczną z zasadami współżycia społecznego.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (46)

  • Stworzyli Zieloną Wyspę !!!!!!!!(2017-11-28 09:29) Zgłoś naruszenie 598

    Nabrali łącznie 140 Mld Franków (sprzedali je średnio po 2 Zł).... Ale wygenerowali za tą Giga Kasę ową Zieloną Wyspę i wzrost PKB no i Banki obłowiły się po pachy - bo skupiły 140 Mld Franków za 2 Zyle - A nigdy w w historii Polan Frank nie był i już nie będzie tańszy. Za to płaci 700 tys rodzin bykowe - bo każda z rodzin pobrała średnio 200 tys Franków ..... A że spłacają po 2 razy drożej - to na 30 lat stanowią hamulec wzrostu Polski.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • w USA byłby dawno pozew zbiorowy(2017-11-28 10:33) Zgłoś naruszenie 502

    i jak z Volkswagenem..... spłata kredytu Frank po 2zł i odszkodowania po 100 tys usd. W Polsce jak to w Polsce - piramidy finansowe jako Lokaty i Kredyty jak chwilówki. Ryzyko.....a to w 100% zwala się na Klienta

    Odpowiedz
  • T1000(2017-11-28 10:50) Zgłoś naruszenie 475

    Przez ten przekręt frankowy sporo ludzi wyjechało za granicę, żeby móc spłacić. Ale oni już nie wrócą!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • abcd(2017-11-28 14:03) Zgłoś naruszenie 421

    Milczenie rządu w sprawie oszustwa metodą "na franka" jest niedopuszczalne. Kolejne rządy RP uczyniły i akceptowały status banków jako instytucji zaufania publicznego. Tym samym zapewniały, że klientowi banku nie zostaną zaproponowane podejrzane instrumenty finansowe, jakim w rzeczywistości jest frankowy kredyt. Biadolenie nad losem banków-oszustów przypomina biadolenie nad losem złodzieja, który musi oddać to, co ukradł i w związku z tym poniesie stratę... prof. Witold Modzelewski o ustawie przewidującej zwrot spreadów: "[Przecież] nie można pobierać marży za sprzedaż walut, których się nie ma. I to marży wielokrotnie wyższej od tej, którą biorą handlujący walutami. To elementarny ruch - zwrot nienależnie pobranych kwot, które banki wyłudziły od swoich klientów." I dalej o tzw. kredytach walutowych: "(...) istotą [problemu] jest tzw. "odwalutowanie" kredytów złotowych, indeksowanych wobec kursów innych walut, co jest rozwiązaniem patologicznym. Jest ono również rozwiązaniem szkodliwym ekonomicznie, bo przekształciło kredyt w ryzykowny instrument inwestycyjny."

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Matrix(2017-11-28 10:58) Zgłoś naruszenie 356

    Polski rząd nic nie zrobi, ponieważ inaczej banki wrzucą w koszty straty i zapłacą niższe podatki, wtedy zabraknie kasy w budżecie na wcześniejsze emerytury i wypłatę 500 plus. Za dwa lata wybory, a na kiełbasę wyborczą kasa musi być.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Państwo nie widziało zagrożenia....jak w AmberBank(2017-11-28 12:04) Zgłoś naruszenie 323

    KNF też nie widział....Ot co tam 700 tysięcy Obywateli bierze kredyt za Franka po 2 zł.... A niech biorą, .........a jak chcą to mogą i w ogień skoczyć.

    Odpowiedz
  • milo(2017-11-28 15:55) Zgłoś naruszenie 222

    Ma Pan rację, Panie Mecenasie. W tej szulerni kredytobiorcy nie byli do końca świadomi jak poważne jest ryzyko wzrostu zobowiązania. Banki, poprzez stosowanie zapisów abuzywnych, również ryzykowały - podważaniem umów (do ich unieważnienia włącznie), ale były w pełni świadome tego ryzyka.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-11-28 11:55) Zgłoś naruszenie 131

    Najemców tzw. galerii handlowych też oszukano (rząd do spółki z tzw. samorządami) ; poszli wynająć lokal , a trafili na galery . Reszta firm rodzinnych , a jakże , poddana została dokładnie tej samej technologii (czyt. : eksterminacji) - z kredytami w CHF włącznie .

    Odpowiedz
  • burak(2017-11-28 11:08) Zgłoś naruszenie 1253

    Takie mądre komentarze -a braliście z chytrości ,tak samo Ci z Amber Gold dawali kasę nie wiedzieli komu ?wiedzieli tylko łakomstwo ich pokarało -a teraz larum oszukano nas-CHYTRUSKI LISKI

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • qaz123(2017-11-28 13:56) Zgłoś naruszenie 100

    a duże banki chciały tego zakazać i zwróciły się a taką prośbą do KNB

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • darek(2017-12-02 09:26) Zgłoś naruszenie 92

    jestem frankowiiczem, gdy brałem mój kredyt, o ja głupi wierzyłem, iz bank operuje frankami, niestety ich nie było, były tylko i wyłacznie depozyty w w PLN i cirsy jako umowy odwrotne, dlatego nie piszcie o walucie, piszcie tak jak było, dlatego własnie banki musza zapłacić za przekręt, którego sie dopuściły, gdyby kredyty były finansowane z CHF to wówczas ryzyko byłoby wspólne, a tak jest jak jest

    Odpowiedz
  • Just(2017-11-30 13:44) Zgłoś naruszenie 73

    Prezydent obiecał, frankowicze z rodzinami głosowali za AD. Obiecanki. AD i PIS stracił głosy frankowiczów i ich rodzin. Prezes poinformował frankowiczów,że sprawiedliwości mają szukać w sądzie. U nas nie działa przecież "wymiar sprawiedliwości", to PIS go reformuje. A co robi TK? Nic.

    Odpowiedz
  • Ryzyko ?????(2017-11-28 09:31) Zgłoś naruszenie 74

    A jak to nazwać ???? Gdybym teraz udzielił Ci Kredytu w Euro - Ale warunek - Euro skupię od Ciebie po 2 Zł. Bierzesz ???? A wtedy brali (bo ceny mieszkań rosły w tempie geometrycznym)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • at.(2017-11-28 17:51) Zgłoś naruszenie 623

    Jest to tylko jedna strona medalu , znam ludzi , którzy brali kredyty we frankach i wyszli na nich bardzo dobrze, bo frank w swoim czasie spadał. Nie do końca jest też prawdą , że wszystkie banki wciskały franki zamiast złotówek. Brałem w tamtych latach kredyt w PKO BP i pomimo tego , że chciałem franki otrzymałem złotówki z powodu zbyt małej zdolności kredytowej. Jeszcze kilka lat i zaczniecie pisać , że banki urządzały łapanki i wciskały kredyty frankowe na siłę. Nikt wówczas nie przypuszczał , że Szwajcarzy zdewaluują franka, gdyby tego nie zrobili bylibyście mocno wygrani w porównaniu ze złotówkowcami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • niezależny(2017-11-28 22:14) Zgłoś naruszenie 520

    Myślenie było i jest słabą stroną Frankowiczów. Transakcje walutowe zawsze miały i mają dwa obszary potencjalnych korzyści i strat, Jednym jest oprocentowanie kredytów lub lokat i tu nie ma różnic względem pieniądza krajowego, drugim zmiana kursów walutowych. Biorący kredyt walutowy często mają nadzieję, że kurs spadnie, lokujący swoje oszczędności w waluty obce mają nadzieję,że ich kurs wzrośnie, w rzeczywistości kursy zmieniają się stale. Teraz kupuje się waluty obce i trzyma w bankach lub w szufladzie na podobnym do kupna nieruchomości podłożu. Tu nie chodzi o przyszły zysk, tu chodzi o utrzymanie tego co się ma. Widziały gały co brały

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tryk(2017-11-30 14:51) Zgłoś naruszenie 511

    Nie, nie i jeszcze raz nie. "Frankowicze" szli do kasyna, które wydawało sie być bankiem. Chcieli być cwańsi od frajerów z kredytami w zetach. Chcieli przechytrzyć najstarszy aksjomat finansów "bierz kredyt w walucie w której zarabiasz", padli ofiarą swojej cwaniackiej kalkulacji.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • zlot(2017-11-29 10:02) Zgłoś naruszenie 513

    a co będzie jak frank będzie znowu po 2 zł? jaką postawę zajmą wówczas frankowicze?

    Odpowiedz
  • Jan z Bykowa(2017-11-29 08:13) Zgłoś naruszenie 514

    Pamiętam gdy wziąłem kredyt w złotówkach jak mi znajomi wmawiali, że jestem frajerem, że franki to same korzyści. Teraz lamentują, że spłacają 2 razy więcej. Gdy wspominam jak nazywali mnie frajerem to zasłaniają się niepamięcią. Chytry 2 razy traci.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Adfg(2017-11-29 09:44) Zgłoś naruszenie 410

    Bierze się kredyt w obcej walucie na 30 lat. Frank kosztował ok. 2 zł. Zobowiązania te zaciągali lydzie wykształceni, w miare zamożni. Nie zdawali sobie sprawy że jakikolwiek zawirowania na rynkach finansowych spowodowanych np. Wojną, klęską żywiołową może spowadować spadek wartości złotówki, wzrost cen innych walut. Polska w tamtym okresie była traktowana jako rynek wschodzący. Z nich w pierwszej kolejności uciekał obcy kapitał.

    Odpowiedz
  • konrad(2017-11-29 08:09) Zgłoś naruszenie 49

    Jeżeli tytuł jest zasadny a myślę że tak to czemu dzisiaj pretensje mają frankowicze do rozsądniejszej części społeczeństwa a nie do owych kasyn.

    Odpowiedz