"2 mln ton węgla rocznie do nowej elektrowni w Ostrołęce – dostawy w takiej wysokości zostały zapewnione dzięki umowie podpisanej 2 grudnia pomiędzy Energą a Polską Grupą Górniczą. Umowa będzie obowiązywać przez 10 lat od momentu rozpoczęcia eksploatacji nowego bloku. Koszty węgla będą powiązane z poziomem rentowności elektrowni" - czytamy w komunikacie.
Podpisana umowa to kolejny, ważny krok na drodze do budowy nowoczesnego bloku o mocy około 1000 MW w Ostrołęce, jednej z głównych inwestycji w nowej strategii Grupy Energa na lata 2016-2025, podkreślono.
Zgodnie z umową, węgiel będzie dostarczany do Ostrołęki C w formule cenowej uzależnionej od rentowności nowego bloku. Aby zapewnić optymalizację ekonomiczną inwestycji, koszty węgla zostały związane z ustaloną stopą zwrotu z inwestycji. Ponadto umowa przewiduje mechanizm podziału między strony przyszłych korzyści płynących z rynku mocy oraz potencjalnego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. Koszty surowca będą bowiem uzależnione także od przychodów realizowanych przez elektrownię w ramach tych mechanizmów wsparcia. Wejście w życie i realizacja umowy będą możliwe dopiero po zamknięciu finansowania oraz wydaniu polecenia rozpoczęcia prac generalnemu wykonawcy, podano również.
"Podpisanie umowy jest konsekwentną realizacją działań, które pozytywnie wpłyną na rentowność oraz koszty eksploatacyjne Ostrołęki C. Planowana elektrownia wpisuje się w system bezpieczeństwa energetycznego kraju i jest bardzo ważna również dla przyszłości naszej spółki, dlatego musimy zagwarantować jak najwyższą sprawność i efektywność działania. PGG przedstawiła nam najkorzystniejszą ofertę, co przybliża realizację Ostrołęki C jako opłacalnego bloku energetycznego" - powiedział prezes Energi Dariusz Kaśków, cytowany w komunikacie.
Umowa została zawarta na okres dziesięciu lat, ale istnieje możliwość jej przedłużenia o kolejne dziesięć lat za zgodą obu stron. Umowa będzie realizowana wg cen wyliczanych zgodnie z formułą na każdy kolejny kwartał, jednak na użytek oszacowania wartości umowy dla dziesięcioletniego okresu jej obowiązywania przyjęto cenę węgla obliczoną w oparciu o średni kurs Polskiego Indeksu Rynku Węgla Energetycznego (PSCMI1) z września 2016 roku oraz wolumen dostaw na poziomie 2 mln ton rocznie – wówczas wartość umowy według cen realnych z września br. wynosi 3,9 mld zł, wskazano również.
"Dzięki zawartej umowie, PGG zapewnia sobie możliwość realizacji stabilnych i długoterminowych dostaw węgla do wiarygodnego odbiorcy. Długofalowa współpraca z wiarygodnym i stabilnym odbiorcą, jakim jest Energa, pozwoli nam na zaplanowanie procesów inwestycyjnych związanych z produkcją" – dodał prezes PGG Tomasz Rogala, cytowany w komunikacie.
Współpraca, a zwłaszcza realizacja projektu Ostrołęka C, może przynieść korzyści finansowe dla Grupy Energa i PGG. Górnicza spółka osiągnie możliwość efektywniejszego wykorzystania potencjału wydobywczego dzięki zapewnieniu stałego i długoletniego zbytu węgla. Natomiast Energa zyska optymalne i elastyczne warunki zakupu węgla w długim terminie po korzystnych cenach. Tym samym wzmacnia model biznesowy budowy nowego bloku węglowego w Ostrołęce poprzez optymalizację kosztów jego eksploatacji PGG będzie głównym dostawcą paliwa do tej jednostki, jednak w ramach zarządzania portfelem dostaw dla nowego bloku w przyszłości, w zależności od rzeczywistej skali produkcji energii elektrycznej, otwarty pozostaje temat dostaw z innych kierunków, jednakże jedynie w zakresie dostaw uzupełniających i na warunkach nie gorszych niż od dostawcy podstawowego, podkreślono w informacji.
"Zgodnie z nową strategią, stan gotowości do realizacji inwestycji planowany jest do 2018 r., a oddanie bloku do eksploatacji do końca 2023 r. Wcześniej Energa podpisała z PGG list intencyjny dotyczący długoterminowych dostaw węgla kamiennego do Ostrołęki C i uzgodniła wstępne warunki współpracy" - przypomniano.
Natomiast z Eneą Energa podpisała list intencyjny o współpracy przy przygotowaniu, realizacji i eksploatacji nowego bloku w Ostrołęce. Rada Nadzorcza Energi SA wyraziła już zgodę na zaangażowanie w przygotowanie do budowy, budowę oraz eksploatację nowego bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka. Ponadto, w celu sprawniejszej realizacji inwestycji, Energa przejęła bezpośredni nadzór nad spółką celową, utworzoną na potrzeby budowy nowego bloku, obejmując 100% akcji spółki Elektrownia Ostrołęka. Spółka posiada kompletną dokumentację techniczną i decyzje administracyjne umożliwiające rozpoczęcie procedury wyboru generalnego wykonawcy. Jeszcze w 2016 r. planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę nowego bloku Ostrołęka C, podsumowano w informacji.
Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.