statystyki

Przemysł: Requiem dla Sośnicy i Halemby. PGG odda dwie kopalnie do restrukturyzacji

autor: Karolina Baca-Pogorzelska05.10.2016, 07:56; Aktualizacja: 05.10.2016, 15:06
Oba zakłady zatrudniają ok. 4,6 tys. ludzi. Część z nich znajdzie pracę w innych kopalniach.

Oba zakłady zatrudniają ok. 4,6 tys. ludzi. Część z nich znajdzie pracę w innych kopalniach.źródło: ShutterStock

Polska Grupa Górnicza chce przekazać na początku 2017 r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń dwa zakłady wydobywcze z Rudy Śląskiej i Gliwic. Dla miasta to duży problem. Podobnie jak brak współpracy z rządem.

Kopalnia Sośnica dostała czas do końca stycznia na poprawę wskaźników finansowych. Ale nie ma już szans, by osiągnęła wynik pozwalający na jej dalszą pracę. Zgodnie z niedawnym porozumieniem ze związkami zawodowymi, jeśli wyniki nie będą lepsze – kopalnia trafi do SRK. Jak ustaliliśmy, PGG chce w tym samym czasie rozwiązać problem nierentownej kopalni Halemba-Wirek. Co miesiąc ma ona 10–12 mln zł straty. I tu brak szans na poprawę wyników.

Oba zakłady zatrudniają ok. 4,6 tys. ludzi. Część załogi skorzysta z osłon socjalnych (urlopy górnicze, jednorazowe odprawy pieniężne). Część znajdzie pracę w pozostałych zakładach PGG. Jak dowiedział się DGP, spółka mimo likwidacji tych kopalń chce zachować taką samą liczbę ścian wydobywczych – 30 (otwierając nowe w innych kopalniach). Pozwoli to na utrzymanie produkcji na niezmienionym poziomie.

To oznacza, że zgodnie z informacjami DGP z sierpnia w Rudzie Śląskiej zostanie docelowo tylko jedna kopalnia – Bielszowice.

– Temat jest nam znany, rozmowy ze stroną społeczną są prowadzone, ale na razie żadnych konkretów nie ma. Jest też spokój, bo pieniądze na wypłaty na razie są – przyznaje w rozmowie z DGP Wacław Czerkawski, wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce. – „Czarna lista kopalń”, jaką w sierpniu opublikował DGP, odsuwa się w czasie do stycznia 2017 r., przecież nikt nie podejmie takich decyzji przed Barbórką. A zima jest dobrym czasem na górnicze protesty. Naszej zgody na zamykanie kopalń, w których nie kończy się złoże, nie ma – dodaje.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • śleper (2016-10-05 13:29) Zgłoś naruszenie 72

  Kopalni Halemba Wirek NIEMA!!!jest kopalnia Ruda a tej nie zamykają to o co płacz?Jeżeli to jest nie dochodowe zamykać i to już. Mam parę lat do emerytury na urlop się nie łapię chcę pracować i jest mi obojętne czy będę zjezdzał na Bielszowicach czy na Pokoju dla mnie ważna jest PRACA

  Odpowiedz
 • teo(2016-10-05 11:04) Zgłoś naruszenie 31

  PGG załatwi problem nierentownych zakladów za jednym zamachem, rzad zagwarantował najelspzy program ochronny dla górników w historii wiec jesli uda nam sie odciąć od tej zwącholskiej indoktrynacji to moze wiecej górników skorzysta z mozliwosci przejscia na urlopy górnicze. Reszta pójdzie na inne kopalnie i dofedruje do emerytury albo kolejnego urlopu górniczego.

  Odpowiedz
 • banan(2016-10-05 10:59) Zgłoś naruszenie 21

  pytanie tylko kogo związki teraz obwinią za niepowodzenie restrukturyzacji swojej Sośnicy która dzieki wstawiennictwu postaci ze środowiska ZZ otrzymała czas do stycznia. Jestem pewien, ze w styczniu jak sie okaże ze Sośnica wykaże ogromną strate, to wyjdą tłuste kotki i powiedzą "my nic nie wiedzieliśmy, niech rzad naprawi tę sytuację".

  Odpowiedz
 • Olcha(2016-10-05 10:57) Zgłoś naruszenie 10

  Dlaczego zarzuca sie "brak współpracy z rządem"? Przecież nawet cytowany związkowiec mówi ze rozmowy ze stroną społeczną są cały czas prowadzone, nawet w zeszłym tygodniu było spotkanie RDS. Rząd cały czas robi wszystko aby górnictwo restrukturyzowac

  Odpowiedz
 • Ojgen(2016-10-06 15:18) Zgłoś naruszenie 10

  To jest przygotowanie by za kasę te kopalnie sprzedać.Nie długo Halemba będzie w obcych rękach.A komu do kieszeni grooosz wpadnie nie pytaj

  Odpowiedz
 • Maksik(2016-10-05 11:06) Zgłoś naruszenie 15

  Sośnica nigdy nie powinna otrzymywac taryfy ulgowej. Makoszowy i tak była w lepszej sytuacji ekonomicznej. Jednak to ZZ wywalczyły Sośnicy utrzymanie na powierzchni i co wyszło? Ze trzeba było zamykać ten syf juz dawno.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie