statystyki

Można zmienić sprzedawcę gazu - dystrybutor pozostanie ten sam

autor: Małgorzata Raczkowska21.09.2016, 09:05; Aktualizacja: 21.09.2016, 09:25
Gaz

Osoba ubiegająca się o przyłączenie do sieci gazowej powinna skontaktować się z właścicielem sieci gazowniczej działającym w miejscu jej zamieszkania,.źródło: ShutterStock

Do moich drzwi zapukał akwizytor, przedstawił się jako przedstawiciel handlowy firmy dystrybuującej gaz i namawiał do podpisania nowej umowy, która miała pozwolić mi na obniżenie rachunków – opowiada pani Halina. – Twierdził, że nic się dla mnie nie zmieni, nie trzeba żadnych nowych przyłączy, a samo podpisanie umowy spowoduje, że płacić będę mniej. Nie do końca mu uwierzyłam, bo coś wyraźnie kręcił. Na czym polega zmiana sprzedawcy gazu? Czy jest to możliwe i bezpieczne – pyta czytelniczka.

Dla odpowiedzi na zadane przez panią Halinę pytanie kluczowe jest rozróżnienie dwóch aspektów działalności przedsiębiorstw zajmujących się dostarczaniem gazu. To sprzedaż i dystrybucja (czyli fizyczne dostarczenie gazu do domu oraz utrzymanie sieci gazowniczej). Do 2007 r. oba były zmonopolizowane przez państwowe przedsiębiorstwo (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – PGNiG). Na mocy unijnych dyrektyw uwolniono jednak rynek gazu, dając odbiorcom możliwość wyboru i zmiany sprzedawcy. Aby to było możliwe, rozdzielono (w sensie prawnym i organizacyjnym) dystrybucję od sprzedaży gazu. Zajmują się tymi dziedzinami odrębne spółki, choć nadal te należące do grupy PGNiG mają dominującą pozycję na rynku dystrybucji i większościową na rynku sprzedaży. Jednak w ciągu ostatnich prawie dziesięciu lat w obu pojawili się alternatywni operatorzy. Ich listy, wraz z terytorialnym zasięgiem działania, znajdziemy na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.

Osoba ubiegająca się o przyłączenie do sieci gazowej powinna skontaktować się z właścicielem sieci gazowniczej działającym w miejscu jej zamieszkania, a następnie:

  • zawrzeć z nim umowę kompleksową dotyczącą dystrybucji i sprzedaży albo:
  • zawrzeć z operatorem istniejącej sieci umowę na dostawę gazu, a umowę sprzedaży z dowolnie wybranym sprzedawcą (listę sprzedawców działających na danym terenie znajdziemy również na stronie dystrybutora).

I tu dochodzimy do kwestii opisanej przez panią Halinę. O ile większość odbiorców indywidualnych jest przypisana do dystrybutora posiadającego instalację przesyłową na danym terenie, o tyle sprzedawcę można zmienić. Inna sprawa, czy warto – tu decyzja, choć powinna być przemyślana, należy do każdego z nas.

Procedura zmiany sprzedawcy gazu przebiega w pięciu krokach:


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie