statystyki

Kopalnie: Prywatyzować i restrukturyzować

autor: Karolina Baca-Pogorzelska04.07.2016, 07:26; Aktualizacja: 04.07.2016, 09:21
600 mln zł szacunkowa wycena Katowickiego Holdingu Węglowego

600 mln zł szacunkowa wycena Katowickiego Holdingu Węglowegoźródło: ShutterStock

GÓRNICTWO Węglokoks nie ma pieniędzy na pomoc Katowickiemu Holdingowi Węglowemu. Propozycję jego dzierżawy mają za to firmy okołogórnicze – wynika z informacji DGP

Katowicki Holding Węglowy (KHW) potrzebuje na już ok. 0,5 mld zł. Z naszych informacji wynika, że brakuje pieniędzy nawet na wypłaty, dlatego w środę państwowy Węglokoks dokonał kolejnej przedpłaty za węgiel.

To właśnie ta spółka miała być kołem ratunkowym dla holdingu, przy wsparciu Enei – jak planował resort energii. Problem w tym, że Węglokoks bardzo mocno zaangażował się w ratowanie Kompanii Węglowej, czyli dzisiejszej Polskiej Grupy Górniczej. Nie dość, że wspomógł samą PGG (konwersja długu na akcje), to wcześniej od KW kupił kopalnie Bobrek i Piekary. Dziś kasa Węglokoksu świeci pustkami. – Zdolność kredytowa tej firmy to ok. 100 mln zł – mówi nam osoba znająca sprawę. Komentarza głównego zainteresowanego nie udało nam się w piątek uzyskać.

Dodatkowo pojawiają się informacje o tym, że Bruksela nie zatwierdzi planu naprawczego PGG i uzna go za niedozwoloną pomoc publiczną. – To plotki – ucina resort energii. Nawet jeśli Komisja Europejska zgodzi się na plan dla PGG, to Węglokoks, który miał tworzyć Polski Holding Węglowy (KHW i kopalnie Węglokoksu), może projektu nie udźwignąć.

Co wtedy? Swój pomysł ma branża okołogórnicza – firmy skupione w Krajowej Organizacji Innowatorów Przemysłu Innovo. W skład Innovo wchodzą Kopex, Famur (te dwie firmy maszynowe mają już zgodę UOKiK na fuzję), Conbelts Bytom, Carboautomatyka, Emag, Fasing, Marat, Patentus i FTT Wolbrom, czyli kooperanci sektora węglowego. Proponują oni dzierżawę KHW od Skarbu Państwa, który nadal byłby właścicielem.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie