Nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego – zapewniła we wtorek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Plan wyłączenia bonu energetycznego z opodatkowania

"Będzie to uzupełnione w ustawie, nie jest celem naszym, by był podatek od bonu energetycznego. Były takie uwagi ministerstwa (finansów - PAP), ale naszym celem nie jest opodatkowanie bonu. Wystarczy drobny zapis w ustawie wyłączający to obciążenie" - powiedziała we wtorek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Zastrzeżenie takie zgłosiło wcześniej Ministerstwo Finansów.

Założenia ustawy o bonie energetycznym i planowane ceny prądu

W ubiegły wtorek przedstawiono założenia ustawy o bonie energetycznym. Zgodnie z projektem cena maksymalna prądu w II połowie 2024 r. ma wynieść 500 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 zł za MWh dla jednostek samorządu, podmiotów użyteczności publicznej oraz dla małych i średnich przedsiębiorców. Obecnie cena maksymalna energii dla gospodarstw domowych to 412 zł netto – bez VAT i akcyzy - za 1 MWh w przypadku odbiorców, którzy nie przekraczają wyznaczonych limitów.

Kryteria przyznawania bonu energetycznego według wielkości gospodarstwa domowego

Projektowa ustawa przewiduje, że bon energetyczny będzie miał wartość 300 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, dla gospodarstwa 2-3 osobowego będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio- i więcej osobowego - 600 zł. Świadczenie to otrzymają osoby, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. (PAP)

gkc/ mmu/