Nowa Kompania Węglowa powstanie do 30 września - zapewnia premier Ewa Kopacz. Według wcześniejszych zapowiedzi nowa struktura, która za pieniądze spółek energetycznych ma wyprowadzić z kłopotów finansowych polskie kopalnie węgla, miała powstać do końca sierpnia.
Reklama

Ewa Kopacz na konferencji w Opolu mówiła, że proces powstawania Nowej Kompanii Węglowej jest zaawansowany. Zdaniem premier to, co najtrudniejsze, zostało już przeprowadzone.

Ewa Kopacz powiedziała też, że będzie robiła wszystko, by zobowiązania zostały wypełnione do 30 września, żeby w przyszłym roku obserwować, "jak na lepsze, na bardziej zrównoważone finansowo zmieniają się te kopalnie, które jeszcze nie tak dawno przez część polityków uważane były już za stracone".

Tak zwana Nowa Kompania Węglowa ma być utworzona na bazie 11 kopalń znajdujących się w strukturach Kompanii Węglowej i 4 innych zakładów spółki. W połowie czerwca, jako termin powołania do życia nowego podmiotu, wskazywano przełom lipca i sierpnia. Ostatnio prezes KW Krzysztof Sędzikowski ostrzegał, że Nowa Kompania Węglowa musi powstać do końca sierpnia, ponieważ w jego opinii jeśli tak się nie stanie, to nie będzie w ogóle Kompanii, ani nowej ani starej.