statystyki

Data uzyskania dyplomu nie może decydować o uprawnieniach

autor: Urszula Mirowska-Łoskot21.07.2015, 20:00
Osoby, które otrzymały dyplom instalatora odnawialnych źródeł energii przed 2005 r., mają problem z potwierdzaniem swoich kwalifikacji. W ich sprawie rzecznik praw obywatelskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Osoby, które otrzymały dyplom instalatora odnawialnych źródeł energii przed 2005 r., mają problem z potwierdzaniem swoich kwalifikacji. W ich sprawie rzecznik praw obywatelskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.źródło: ShutterStock

Osoby, które otrzymały dyplom instalatora odnawialnych źródeł energii przed 2005 r., mają problem z potwierdzaniem swoich kwalifikacji. W ich sprawie rzecznik praw obywatelskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

„Wpływają do mnie skargi dotyczące odmowy wydania certyfikatu instalatora odnawialnych źródeł energii” – wskazuje prof. Irena Lipowicz. Wśród warunków, które musi spełnić zainteresowany, wymienione jest m.in. posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych na kierunku lub specjalności w zakresie instalacji odnawialnych źródeł energii albo urządzeń i instalacji sanitarnych.

„Skarżącym odmówiono z uwagi na to, że posiadany przez niech dyplom ukończenia studiów wyższych nie został wydany na podstawie ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 572 ze zm.)” – wyjaśnia RPO. A tak sformułowany jest warunek uzyskania certyfikatu. W efekcie osoba, która otrzymała co prawda dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku lub w specjalności wymienionej w art. 136 ust. 4 pkt 2 ustawy o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2015 r. poz. 478), ale przed wejściem w życie ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, nie może otrzymać certyfikatu.

W ocenie RPO taki stan prawny budzi zasadnicze wątpliwości co do zgodności z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Zgodnie z nią wszyscy są równi wobec prawa i mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. „Skoro kryterium jest data wydania dyplomu, a nie posiadane kwalifikacje do wykonywania zawodu, to wprowadzone zróżnicowanie ma charakter dowolny i stanowi niedopuszczalną dyskryminację w życiu gospodarczym” – argumentuje RPO. Jak dodaje, skierowane w tej sprawie wystąpienie do ministra gospodarki nie przyniosło oczekiwanego rezultatu i nadal nie podjęto prac nad zmianą ustawy o odnawialnych źródłach energii. „Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego jest w tej sytuacji jedynym środkiem, za pomocą którego mogą zostać ochronione konstytucyjne wartości” – uważa prof. Irena Lipowicz. ©?

Certyfikat instalatora OZE

Wydawany przez prezesa Urzędu Dozoru Technicznego certyfikat potwierdza kwalifikacje do instalowania:

● kotłów i pieców na biomasę,

● systemów fotowoltaicznych,


Pozostało 4% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie