statystyki

Nie będzie lasu bezczynnych wiatraków. Resort gospodarki słucha przedsiębiorców

autor: J.P.02.06.2015, 08:31; Aktualizacja: 02.06.2015, 08:40

Ministerstwo Gospodarki zdecydowało się pójść na rękę tym przedsiębiorcom, którzy nie zdążą przed 31 grudnia 2015 r. uruchomić instalacji OZE albo planowali taką budowę w pierwszej połowie 2016 r. W przedstawionym do konsultacji społecznych w połowie maja projekcie noweli ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2015 r. poz. 478) pojawił się zapis wypełniający lukę, która uniemożliwiałaby uzyskanie jakiegokolwiek wsparcia przez te instalacje OZE, które zostaną uruchomione po 1 stycznia 2016 r., a jeszcze przed rozstrzygnięciem pierwszej aukcji (co będzie miało miejsce najwcześniej w II połowie 2016 r.). Owe inwestycje w myśl obecnego brzmienia zapisów ustawy o OZE nie mogłyby już stać się beneficjentami zielonych certyfikatów (stary system będzie funkcjonował do 31 grudnia 2015 r.), a nie mogłyby też skorzystać z nowego systemu aukcyjnego (bo tu warunkiem jest uruchomienie instalacji po rozstrzygnięciu aukcji). Pisaliśmy o luce w jednym z numerów FiP (DGP z 5 maja nr 85).

Dzięki poprawce zaproponowanej przez MG także inwestorzy uruchamiający instalacje w okresie przejściowym będą mogli stać się beneficjentami systemu aukcyjnego. Jednak wyprodukowaną w tym czasie energię będą musieli sprzedawać na giełdzie i bez wsparcia.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie