statystyki

Trzaskowski: Unia energetyczna zamiast zasady „dziel i rządź”

autor: Grzegorz Osiecki09.03.2015, 07:27; Aktualizacja: 09.03.2015, 08:05
Rafał Trzaskowski o broni dla Ukrainy

Rafał Trzaskowski o broni dla Ukrainyźródło: Newspix
autor zdjęcia: FOT. TEDINEWSPIX.PL

Rafał Trzaskowski: Dziś cena gazu bywa instrumentem politycznym, nie rynkowym.

Czy z naszego punktu widzenia unia energetyczna w propozycji Komisji Europejskiej jest szklanką do połowy pustą czy pełną?

W projekcie zaproponowanym przez Komisję Europejską pełną nawet w trzech czwartych.

Nie żal rozwodnienia poprzedniej propozycji przez Komisję, np. w sprawie wspólnych zakupów gazu?

Żałuję, że akurat ta propozycja jest zawsze przedstawiana jako najważniejszy element koncepcji Donalda Tuska. Przecież zaproponowanych przez Polskę filarów unii energetycznej było kilka i one są w moim poczuciu równie istotne. Przede wszystkim chcieliśmy kwestie energetyczne uczynić priorytetem UE, i tak się stało. To jeden z 10 priorytetów Komisji Europejskiej, a tym samym całej Unii. Kolejną kwestią było spojrzenie na kwestie energetyczne całościowo. Do tej pory unijna polityka energetyczna była rozparcelowana: odrębnie infrastruktura, polityka ochrony konkurencji, osobno kwestia bezpieczeństwa i mechanizmów solidarnościowych w razie kryzysu. Teraz z tej układanki buduje się spójną politykę.

Które z tych rozwiązań jest dla nas najważniejsze?

Unia zaczęła myśleć o energii w kategoriach całej wspólnoty, czego efektem są propozycje wzmocnienia mechanizmów solidarnościowych, wspólne planowanie na wypadek kryzysu i jak najdalej idąca przejrzystość umów międzyrządowych i kontraktów handlowych, w tym udział Komisji w negocjacjach międzyrządowych. To daje możliwość oceny i reakcji Komisji ex ante, a nie dopiero wtedy, kiedy umowa jest już uzgodniona. To sprawy dla nas najbardziej istotne, ale także najtrudniejsze do przeforsowania.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie