Jutro w Senacie ma odbyć się wysłuchanie publiczne w sprawie uchwalonej przez Sejm pod koniec października nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zmieni system rozliczeń prosumenckich na mniej korzystny.

Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła – Port PC, mówi DGP, że wśród przedstawicieli organizacji społecznych i branży zaczyna przeważać rekomendacja za odrzuceniem przez Senat uchwalonych przepisów. – Potrzebna jest taka nowelizacja ustawy o OZE, która powstałaby ponad podziałami partyjnymi. Energetyka prosumencka jest w samym środku przemiany energetycznej w Polsce i zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem nie powinna być dyskryminowana – podkreśla.
Apel w tej sprawie wystosowało do senatorów Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej – Polska PV. Wskazuje w nim, że uchwalona w ekspresowym tempie nowelizacja „wprowadza wiele niekorzystnych zmian dla obywateli – przyszłych prosumentów, a także dla polskich mikro- i małych firm, zatrzymując rozwój instalacji fotowoltaicznych w bardzo krótkim okresie (do 1 kwietnia 2022 r.)”. Stowarzyszenie podkreśla, że „wprowadzenie w ciągu dwóch dni ustawy w znaczny sposób zmieniającej otoczenie biznesowe narusza fundamentalną zasadę zaufania obywateli do państwa”. Będzie to olbrzymi problem dla obywateli, samorządów oraz branży fotowoltaicznej – przekonuje Polska PV.
Dowodzi, że wbrew opinii kreowanej przez duże koncerny energetyczne, fotowoltaika nie destabilizuje sieci. Według stowarzyszenia „na początku bieżącego roku PSE wspólnie z operatorami systemów dystrybucyjnych wprowadziło tzw. kodeksy sieciowe NC RfG bardzo szczegółowo definiujące współpracę źródeł wytwórczych z siecią elektroenergetyczną”. Polska PV podkreśla, że wszelkiego rodzaju źródła, w tym prosumenckie mikroinstalacje fotowoltaiczne, nie tylko nie wpływają negatywnie na sieci, ale wręcz stabilizują jej pracę różnymi mechanizmami. Dodaje, że do tej pory żaden z podmiotów nie przedstawił technicznego raportu wskazującego zagrożenia destabilizacją sieci przez domowe instalacje prosumenckie.
Stowarzyszenie zwraca uwagę, że zaproponowany sposób wyceny energii wprowadzanej do sieci przez mikroinstalacje prosumenckie „narzuca im gorsze warunki niż ma to miejsce w przemysłowych elektrowniach, które mają gwarantowaną w aukcjach stałą cenę sprzedaży energii”. Dlatego apeluje do senatorów o odrzucenie noweli w całości lub wprowadzenie poprawki zmieniającej datę wejścia w życie nowych regulacji na 1 stycznia 2024 r. oraz zapewnienie zasad sprawiedliwości społecznej, pewności prawa i bezpieczeństwa rynku. Zdaniem Polska PV przyszłym prosumentom działającym indywidualnie i zbiorowo należy zagwarantować sprawiedliwą stawkę odkupu wyprodukowanej energii nie niższą niż cena zakupu. Organizacja – w ramach ogólnopolskiej akcji #PrawoDoCzystej Energii – zbiera podpisy pod petycją w tej sprawie.©℗