Rosnące zużycie energii przez firmy przekłada się w prosty sposób na wzrost ponoszonych przez nie kosztów. Aby tego uniknąć warto zadbać o zwiększenie efektywności energetycznej - zwłaszcza w okresie letnim.
Reklama

Według raportu Ministerstwa Gospodarki przez ostatnie 10 lat w Polsce dokonał się znaczny postęp w zakresie efektywnego wykorzystania energii. Mimo to Polska, pod względem efektywności energetycznej, wciąż pozostaje w tyle - efektywność energetyczna polskiej gospodarki jest około trzy razy niższa niż w najbardziej rozwiniętych państwach Europy i blisko dwa razy niższa niż średnia w krajach UE.

Efektywność energetyczną uzyskuje się dzięki praktykom polegającym na zwiększeniu wykorzystania energii końcowej. Przy zastosowaniu obecnych technologii, uregulowań prawnych oraz zmiany mentalności i wpojenia dobrych praktyk jest to możliwe. - Wiedza gdzie i jak tracimy energię jest kluczowa do podjęcia skutecznych działań. Każdy z nas musi być świadomy tego, czym jest efektywność energetyczna i że warto z niej korzystać – podkreśla Michał Ajchel, wiceprezes Rynku Energetyki w Schneider Electric Polska.

Poniżej przedstawiamy pięć łatwych sposobów zwiększenia efektywności energetycznej w biurze.

Krok 1. Wykorzystanie światła naturalnego

Jednym z podstawowych problemów związanych z nadmiernym zużyciem energii jest niedocenienie energii słonecznej. Tymczasem, jak się okazuje, powszechne jest przepłacanie na ogrzewanie i klimatyzację z powodu niedostatecznego wykorzystania naturalnego światła. Skutecznym remedium może okazać się zainstalowanie urządzeń do sterowania zaciemnianiem pomieszczeń w postaci automatycznych żaluzji.

Krok 2. Klimatyzacja włączona tylko przy zamkniętym oknie

Należy pamiętać, że klimatyzacja będzie prawidłowo spełniać swoje funkcje tylko przy zamkniętych oknach. W tym zakresie zwiększenie efektywności energetycznej wiąże się chociażby z kontrolą poboru mocy, gdy sala czy pomieszczenie biurowe nie jest pełne. Dodatkowo zamontowanie urządzenia z automatycznym systemem włączania i wyłączania klimatyzacji pozwoli ustrzec się przed nadmiernym zużyciem energii.

Krok 3. Inteligentny system rolet

Inteligentny system rolet cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na funkcjonalność, a także oszczędność energii. Ponadto skoordynowany system rolet i żaluzji idealnie współgra z natężeniem słonecznym oraz oświetleniem pomieszczeń biurowych. Innowacyjne rozwiązania w postaci opuszczania i podnoszenia rolet według ustalonego harmonogramu znacznie podniesie poziom praktyczności oraz przyczyni się do wzrostu energetycznej efektywności.

Krok 4. Automatyzacja sterowaniem oświetleniem, zasłonami i temperaturą

Automatyzacja urządzeń pozwala na uniezależnienie się od działania czynnika ludzkiego. Dobrym rozwiązaniem jest instalacja wielofunkcyjnego systemu KNX, który stanowi połączenie czterech przycisków sterujących m.in. żaluzjami, cyklicznymi odczytami temperatury oraz urządzeniem do regulacji temperatury w pomieszczeniach. Ponadto takie rozwiązanie zastosowane w biurze, to przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa oraz wygody wśród użytkowników, jak również oszczędność energii sięgająca nawet do blisko 35 proc.

Krok 5. Sterowanie oświetleniem

Według danych International Energy Agency na oświetlenie przeznaczanych jest 14 proc. zasobów energii w Europie. Pierwszym krokiem do uzyskania lepszej efektywności energetycznej jest wymiana starszego typu oświetlenia na nowe, energooszczędne. Ponadto coraz powszechniejszą praktyką staje się zamontowanie włączające i wyłączające światło w zależności od potrzeby.

Oprac. AB na podstawie materiałów prasowych