Od 1 października 2013 Rada Nadzorcza NFOŚiGW zmienia program 45 proc. dopłat do kolektorów słonecznych. Jak czytamy w komunikacie, przy obliczaniu wielkości dopłaty indywidualnej zastępuje się powierzchnię całkowitą (wymiarów zewnętrznych) paneli słonecznych na powierzchnię czynną wytwarzającą ciepło.

Oznacza to, że starający się o dopłatę będzie mógł zatem zdecydować czy kupić więcej paneli charakteryzujących się mniejszą efektywnością czy mniej ale za to o wysokiej sprawności.

Jak jednak wynika z komunikatu, za każdym razem jednak otrzyma dofinansowanie na powierzchnię czynną urządzenia.

Zmiany te nastąpiły w wyniku pojawienia się na rynku kolektorów, w których występują coraz większe różnice pomiędzy wymiarami obudowy solarów a ich powierzchnią czynną. Pierwotne wykorzystanie wymiarów zewnętrznych kolektora słonecznego w regule dopłaty do kredytu było uzasadnione potrzebą stosowania prostych reguł, przyjętych w innych krajach oraz przystępnych dla pracowników sektora bankowego obsługującego klientów.

Zmienione zapisy programu priorytetowego obowiązują dla umów kredytu z dotacją zawieranych od 01.10.2013 r.

Ministerstwo środowiska przypomina jednocześnie, że bez względu na wybór producenta, każdy właściciel takiego urządzenia z dopłatą NFOŚiGW, ma prawo do obligatoryjnej, 5-letniej gwarancji na podzespoły urządzenia oraz 3-letnią rękojmię na montaż zestawu kolektorowego.

Obecnie kolektory dofinansowywane przez Fundusz mogą być wykorzystywane także do ogrzewania budynków (nie tylko do podgrzewania wody do celów użytkowych), poprzez włączenie ich do instalacji centralnego ogrzewania. Jednakże zdecydowana większość inwestorów wykorzystuje je do ogrzewania wody. W wyniku zmian na rynku nieznacznie zmniejszono także koszt jednostkowy dopłaty.

Dotychczas w ramach programu wypłacono dotacje, na łączną kwotę prawie 280mln zł dla 42 tys. beneficjentów, którzy zainstalowali kolektory o łącznej powierzchni przekraczającej 280 tys. m2. Tym samym co roku ograniczymy emisję CO2 o 44 tys. ton.