statystyki

Orlen przejmując Lotos, może skorzystać na spowolnieniu

autor: Julita Żylińska, Marceli Sommer03.11.2020, 06:01; Aktualizacja: 03.11.2020, 09:07
Orlen i Lotos

Orlen i Lotosźródło: ShutterStock

Warunki połączenia obu polskich gigantów wzbudzają duże emocje, ale w związku ze światowym kryzysem sektora cena gdańskiej spółki może być atrakcyjna

Dążący do przejęcia Lotosu Orlen może skorzystać z kryzysu branży rafineryjnej, która notuje najniższe marże od lat. Na niedawnym posiedzeniu sejmowej komisji wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas mówił, że zgoda jego resortu na transakcję zależy od sposobu realizacji warunków Komisji Europejskiej, oraz tego czy bezpieczeństwo energetyczne państwa nie zostanie zagrożone, a udział Skarbu Państwa w połączonym akcjonariacie będzie większy niż obecne 27 proc., które ma w Orlenie.

KE chce, by 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii znalazło się w rękach niezależnego inwestora. – Rozmawiamy z partnerami europejskimi i światowymi. Widzimy duże zainteresowanie. Uważamy, że ten proces będzie korzystny zarówno dla polskiej gospodarki, obu podmiotów giełdowych, jak i dla całego Wybrzeża – dodawał niedawno Jan Szewczak, członek zarządu Orlenu ds. finansowych. Zdaniem Michała Kozaka z Domu Maklerskiego Trigon obecna sytuacja makroekonomiczna może sprawić, że negocjacje z potencjalnymi nabywcami będą dla Orlenu trudniejsze. Chętnych raczej nie powinno zabraknąć.

– Rafineria w Gdańsku nie jest zwykłą rafinerią. Jest wyposażona w nowoczesne instalacje EFRA. Udziałami może być zainteresowany OMV Petrom. Rumunia to kierunek, którym Orlen ostatnio interesuje się pod kątem eksportu asfaltu. Jest też węgierski MOL – spekuluje Kozak. Lotos znajduje się w trudnej sytuacji, bo bardziej niż Orlen odczuł spadek marży na sprzedaży diesla i paliw jet spowodowany pandemicznym ograniczeniem mobilności. Jak zauważył analityk, rafinerie pozbawione komponentu petrochemicznego czy energetycznego mogą tracić opłacalność szybciej niż przewidywano. Orlen może więc przejąć Lotos w dołku cenowym.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • fajnie ale co dla mnie(2020-11-03 14:17) Zgłoś naruszenie 20

    chciałbym być tam w radzie nadzorczej .... to jak wygrana w lotka, ciekawe kto przytuli posadki?

    Odpowiedz
  • kot(2020-11-07 20:33) Zgłoś naruszenie 00

    totalna lipa ,straci klient ,udziałowiec typu Rumunia lub Mol to taki sam biznes jak nierozliczone do tej pory Możejki

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie