statystyki

Jesteśmy coraz bliżej neutralnego klimatycznie miksu

autor: Marceli Sommer21.10.2020, 09:00; Aktualizacja: 21.10.2020, 09:02
Korzystne dla OZE trendy nie oznaczają, że zmierzamy do miksu w 100 proc. opartego na OZE

Korzystne dla OZE trendy nie oznaczają, że zmierzamy do miksu w 100 proc. opartego na OZEźródło: ShutterStock

Najbliższa dekada ma upłynąć pod znakiem boomu na energię słoneczną i rozwoju sektora źródeł odnawialnych. Rozstrzygnie też o tym, jakie paliwo ustabilizuje system.

Ostrożna w swoich prognozach Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) po raz pierwszy uwzględniła w swoim flagowym raporcie scenariusz zeroemisyjności w 2050 r. To jeden z najbardziej opiniotwórczych dokumentów tego typu, jego scenariusze są punktem odniesienia dla strategii wielu krajów, w tym Polski. Nowe przewidywania agencji sygnalizują też, że to solary cieszyć się będą w nadchodzących latach najbardziej dynamicznym rozwojem ze wszystkich źródeł energii. To zasługa rozwoju technologii fotowoltaicznych, który przekłada się na ograniczenie kosztów. Prąd z tego źródła jest już dziś wyraźnie tańszy (20–50 proc. w zależności od regionu) niż przewidywano w poprzednim raporcie MAE. W efekcie w 2040 r. z fotowoltaiki ma pochodzić o 43 proc. więcej energii niż prognozowano w ub.r. – Spodziewam się, że energetyka słoneczna stanie się nowym królem światowych rynków energii. W oparciu o dzisiejsze regulacje znajduje się na ścieżce, by już w perspektywie dwóch lat bić co roku nowe rekordy rozwojowe – mówi szef agencji Fatih Birol.

Na fali mają być też inne OZE, głównie energetyka wiatrowa. Nawet w ramach konserwatywnego scenariusza MAE opartego na deklarowanych politykach rządów, odnawialne źródła mają odpowiadać za 80 proc. wzrostu w perspektywie do 2030 r. Wyraźnie szybciej niż zakładano – bo już w 2025 r. – generacja energii z OZE ma prześcignąć tę z węgla. W przypadku zaostrzenia polityki klimatycznej potencjał rozwoju OZE jest jeszcze większy. W scenariuszu zrównoważonego rozwoju, który zakłada m.in. pełną realizację paryskich celów klimatycznych, w horyzoncie roku 2040 wzrost generacji energii ze słońca ma sięgnąć ponad 8,1 tys. TWh, z wiatru 7,3 tys., a z pozostałych niskoemisyjnych źródeł – w tym atomu – 6,7 tys. TWh. Wygaszany będzie zarówno węgiel, jak i gaz.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie