statystyki

Sasin ma zgasić pożar w kopalniach

autor: Julita Żylińska20.02.2020, 08:20; Aktualizacja: 20.02.2020, 08:29
Jacek Sasin

Jacek Sasinźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Mimo 427 mln zł księgowej straty Polskiej Grupy Górniczej za 2019 r. i spadku zapotrzebowania na krajowy węgiel związkowcy z tej firmy domagają się podwyżek płac i gwarancji, że energetyka będzie kupować od niej surowiec. Zapowiadają protesty w Warszawie.

Na cały dzień została zarezerwowana sala w urzędzie wojewódzkim w Katowicach, gdzie będą dziś toczyć się rozmowy zarządu PGG z górniczymi związkowcami. Mają w nich wziąć udział również wicepremier i minister aktywów narodowych Jacek Sasin i pełno mocnik rządu ds. górnictwa Adam Gawęda. Dwa dni temu szef KPRM Michał Dworczyk wyraził przekonanie, że dzięki udziałowi wicepremiera zostanie wypracowane porozumienie.

Negocjacje płacowe w PGG trwają od grudnia, a dwa tygodnie temu do rozmów włączyli się przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych. „W efekcie spotkania związkowców z wicepremierem Jackiem Sasinem i wiceministrem Adamem Gawędą zawarto już częściowy kompromis ustalający zasady wypłaty tzw. 14. pensji. Trafiła ona na konta górników pod koniec ubiegłego tygodnia” – czytamy w odpowiedzi resortu dla DGP.

Wciąż jednak trwa spór wokół 12-proc. podwyżki płac dla górników. Sasin przekonywał niedawno, że górniczej spółki nie stać na spełnienie tego żądania związkowców. Odpowiadając na pytania DGP, resort aktywów podkreślił, że wraz z PGG jest otwarty na dialog ze stroną społeczną, ale „podwyżka musi uwzględniać możliwości finansowe PGG i może nastąpić jedynie w ramach środków wypracowanych przez spółkę”.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie