statystyki

Sasin ma zgasić pożar w kopalniach

autor: Julita Żylińska20.02.2020, 08:20; Aktualizacja: 20.02.2020, 08:29
Jacek Sasin

Jacek Sasinźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Mimo 427 mln zł księgowej straty Polskiej Grupy Górniczej za 2019 r. i spadku zapotrzebowania na krajowy węgiel związkowcy z tej firmy domagają się podwyżek płac i gwarancji, że energetyka będzie kupować od niej surowiec. Zapowiadają protesty w Warszawie.

Na cały dzień została zarezerwowana sala w urzędzie wojewódzkim w Katowicach, gdzie będą dziś toczyć się rozmowy zarządu PGG z górniczymi związkowcami. Mają w nich wziąć udział również wicepremier i minister aktywów narodowych Jacek Sasin i pełno mocnik rządu ds. górnictwa Adam Gawęda. Dwa dni temu szef KPRM Michał Dworczyk wyraził przekonanie, że dzięki udziałowi wicepremiera zostanie wypracowane porozumienie.

Negocjacje płacowe w PGG trwają od grudnia, a dwa tygodnie temu do rozmów włączyli się przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych. „W efekcie spotkania związkowców z wicepremierem Jackiem Sasinem i wiceministrem Adamem Gawędą zawarto już częściowy kompromis ustalający zasady wypłaty tzw. 14. pensji. Trafiła ona na konta górników pod koniec ubiegłego tygodnia” – czytamy w odpowiedzi resortu dla DGP.

Wciąż jednak trwa spór wokół 12-proc. podwyżki płac dla górników. Sasin przekonywał niedawno, że górniczej spółki nie stać na spełnienie tego żądania związkowców. Odpowiadając na pytania DGP, resort aktywów podkreślił, że wraz z PGG jest otwarty na dialog ze stroną społeczną, ale „podwyżka musi uwzględniać możliwości finansowe PGG i może nastąpić jedynie w ramach środków wypracowanych przez spółkę”.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie