statystyki

Jerzy Kwieciński nie przychodzi do PGNiG na ciepłą posadkę

autor: Julita Żylińska13.01.2020, 09:55; Aktualizacja: 13.01.2020, 09:55
Nowy prezes musi dokończyć arbitraż z Gazpromem i zapewnienić dostawy gazu do Polski po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego.

Nowy prezes musi dokończyć arbitraż z Gazpromem i zapewnienić dostawy gazu do Polski po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Patryk Ogorzalek Agencja Gazeta

Nowy prezes musi dokończyć arbitraż z Gazpromem i zapewnienić dostawy gazu do Polski po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego.

PGNiG ma teraz za szefa zawodowego polityka, a nie geologa z epizodami politycznymi. Jerzy Kwieciński był ministrem rozwoju i inwestycji, a także finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Jest postrzegany jako zręczny dyplomata. Podjął m.in. negocjacje z Brukselą w sprawie złagodzenia jej polityki zmierzającej do zaprzestania finansowania infrastruktury gazowej w Polsce i innych krajach regionu. Zdaniem rządu i ekspertów gaz może nam ułatwić proces odchodzenia od węgla, niedającego się z dnia na dzień zastąpić odnawialnymi źródłami energii. Dyplomacja przyda się też, gdy zajdzie potrzeba dogadywania się z Rosją na mniejsze dostawy po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego.

Kwieciński zastępuje Piotra Woźniaka, który bywał postrzegany jako zbyt bezkompromisowy realizator strategii spółki. Jego zaplecze polityczne osłabło wraz z odejściem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Nowy nadzorca państwowych firm, wicepremier Jacek Sasin, postanowił wprowadzić swoje porządki. Sprzyjało temu wygaśnięcie kadencji zarządu PGNiG z końcem roku.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie