statystyki

PGNiG sięga krajów bałtyckich

autor: Paweł Bednarz02.12.2019, 08:13; Aktualizacja: 02.12.2019, 08:20

źródło: DGP

Firma będzie przez pięć lat wyłącznym użytkownikiem nadbrzeżnej stacji odbioru skroplonego gazu (LNG) w Kłajpedzie. Ułatwi jej to dostawy surowca do północno-wschodniej Polski i państw bałtyckich.

Umowa z Klaipedos Nafta, która będzie obowiązywać od kwietnia 2020 r., to pierwszy krok PGNiG w tej części Europy. Spółka chce dalej wzmacniać swoją pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej i basenie Morza Bałtyckiego.

Ze strategicznego punktu widzenia port w Kłajpedzie ma ogromne znaczenie dla PGNiG. Piotr Woźniak, prezes polskiej spółki, podkreśla, że daje on możliwość wejścia z ofertą na rynek krajów bałtyckich, a także szansę obniżenia kosztów transportu gazu do północno-wschodniej Polski. Z Kłajpedy jest tam bowiem o połowę bliżej niż z gazoportu w Świnoujściu.

– Postanowiliśmy zbudować tutaj bazę załadunkową dla naszych cystern, które będą rozprowadzać gaz w północno-wschodniej Polsce. Mamy tam klientów na LNG, a będzie ich jeszcze więcej. Poza Litwą będziemy też zdobywać rynki krajów bałtyckich. Popyt na LNG jest. Częściowo uda się przejąć portfel klientów, których do tej pory mieli wcześniejsi dostawcy, ale intencje Litwinów były takie, że chcą mieć pewne i niezależne źródło dostaw – mówi Woźniak.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie