statystyki

Wyścig o Bałtyk przyspiesza. Kolejne firmy wnioskują o koncesje farm wiatrowych

autor: Julita Żylińska28.10.2019, 08:23; Aktualizacja: 28.10.2019, 08:29
Projekty farm wiatrowych realizowane na Bałtyku

Projekty farm wiatrowych realizowane na Bałtykuźródło: DGP

Kolejne firmy wnioskują o koncesje, a niemiecki RWE Renewables odkupuje istniejący projekt.

Firma nabyła udziały w czterech polskich projektach, których łączna moc to 1,5 GW. Z informacji uzyskanych przez DGP wynika, że chodzi o projekty Baltic Trade and Invest. Według niemieckiej spółki Polska to „wschodzący rynek offshore o największym niewykorzystanym potencjale w Europie”. Budowa może się zacząć w 2023 r.

Wcześniej o rozpoczęciu wyłącznych rozmów z Ørstedem – największą duńską firmą energetyczną i jednym z liderów offshore – poinformowała PGE. – Do końca roku chcemy uzgodnić warunki wejścia tej firmy do dwóch naszych celowych spółek – powiedziała DGP Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica.

Chodzi o sprzedaż 50 proc. udziałów w spółkach Elektrownia Wiatrowa Baltica-3, realizującej projekt o planowanej mocy ok. 1 GW w perspektywie 2026 r., oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-2, realizującej projekt o planowanej mocy ok. 1,5 GW w perspektywie 2030 r. Ørsted może zarówno wnieść własny kapitał, jak i przyciągnąć finansowanie zewnętrzne. – Duży zagraniczny gracz może okazać się pomocny w pozyskiwaniu finansowania dla projektów OZE – podkreśliła Morawiecka.

Szacowany przez rynek łączny koszt obu inwestycji to nawet 30 mld zł. PGE ma jeszcze jedną koncesję, Baltica-1 – projekt o mocy do 900 MW jest planowany do realizacji po 2030 r.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie