statystyki

Bitwa o rekompensaty za prąd

autor: Karolina Baca-Pogorzelska17.09.2019, 10:29; Aktualizacja: 17.09.2019, 10:29
12 spółek obrotu złożyło wnioski o zwrot pieniędzy za zamrożone ceny prądu. Mali boją się, że dla nich nie wystarczy i wstrzymują rozliczenia.

12 spółek obrotu złożyło wnioski o zwrot pieniędzy za zamrożone ceny prądu. Mali boją się, że dla nich nie wystarczy i wstrzymują rozliczenia.źródło: ShutterStock

12 spółek obrotu złożyło wnioski o zwrot pieniędzy za zamrożone ceny prądu. Mali boją się, że dla nich nie wystarczy i wstrzymują rozliczenia.

– Skorygowaliśmy umowy zgodnie z ustawowym wymogiem, ale zaznaczyliśmy klientom, że pieniądze zwrócimy dopiero wtedy, kiedy sami je dostaniemy – słyszymy od dyrektora jednej z prywatnych firm obrotu energią. Takie podmioty boją się, że rekompensaty dostaną tylko duzi państwowi gracze, co doprowadzi do upadłości prywatnych konkurentów, a w efekcie do państwowego oligopolu na rynku energii.

Powód obaw? Środków na rekompensaty jest za mało. Według danych z 16 września na rachunku funduszu zgromadzone jest 3,4 mld zł, a „wysokość dalszych wpływów uzależniona jest od kursów rozliczeniowych pozostałych aukcji uprawnień do emisji CO2”. A tu jest duża niepewność: ich cena w ciągu ostatniego roku wahała się od 15,31 do 29,85 euro za tonę. Resort energii koszt rekompensat szacuje na 4,2–4,3 mld zł. Tyle mają wynieść same zwroty. Dodatkowym kosztem wynikającym z ustawy jest obniżenie akcyzy i opłaty przejściowej. To kolejne ok. 4 mld zł.

– Jest spore ryzyko kary od prezesa URE, ale zwłoka w wystawianiu nowych, niższych faktur to ratunek przed upadłością. W ustawie dotyczącej rekompensat napisano, do kiedy spółki miały poinformować odbiorców o cenach, ale nie mówi ona, kiedy mają wystawić korekty. A prawo energetyczne daje na wystawienie faktury korygującej aż 15 miesięcy – zauważa Mateusz Brandt, dyrektor handlowy Instytutu Doradztwa Energetycznego.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie