statystyki

Bitwa o rekompensaty za prąd

autor: Karolina Baca-Pogorzelska17.09.2019, 10:29; Aktualizacja: 17.09.2019, 10:29
12 spółek obrotu złożyło wnioski o zwrot pieniędzy za zamrożone ceny prądu. Mali boją się, że dla nich nie wystarczy i wstrzymują rozliczenia.

12 spółek obrotu złożyło wnioski o zwrot pieniędzy za zamrożone ceny prądu. Mali boją się, że dla nich nie wystarczy i wstrzymują rozliczenia.źródło: ShutterStock

12 spółek obrotu złożyło wnioski o zwrot pieniędzy za zamrożone ceny prądu. Mali boją się, że dla nich nie wystarczy i wstrzymują rozliczenia.

– Skorygowaliśmy umowy zgodnie z ustawowym wymogiem, ale zaznaczyliśmy klientom, że pieniądze zwrócimy dopiero wtedy, kiedy sami je dostaniemy – słyszymy od dyrektora jednej z prywatnych firm obrotu energią. Takie podmioty boją się, że rekompensaty dostaną tylko duzi państwowi gracze, co doprowadzi do upadłości prywatnych konkurentów, a w efekcie do państwowego oligopolu na rynku energii.

Powód obaw? Środków na rekompensaty jest za mało. Według danych z 16 września na rachunku funduszu zgromadzone jest 3,4 mld zł, a „wysokość dalszych wpływów uzależniona jest od kursów rozliczeniowych pozostałych aukcji uprawnień do emisji CO2”. A tu jest duża niepewność: ich cena w ciągu ostatniego roku wahała się od 15,31 do 29,85 euro za tonę. Resort energii koszt rekompensat szacuje na 4,2–4,3 mld zł. Tyle mają wynieść same zwroty. Dodatkowym kosztem wynikającym z ustawy jest obniżenie akcyzy i opłaty przejściowej. To kolejne ok. 4 mld zł.

– Jest spore ryzyko kary od prezesa URE, ale zwłoka w wystawianiu nowych, niższych faktur to ratunek przed upadłością. W ustawie dotyczącej rekompensat napisano, do kiedy spółki miały poinformować odbiorców o cenach, ale nie mówi ona, kiedy mają wystawić korekty. A prawo energetyczne daje na wystawienie faktury korygującej aż 15 miesięcy – zauważa Mateusz Brandt, dyrektor handlowy Instytutu Doradztwa Energetycznego.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie