statystyki

Bruksela zatwierdziła rekompensaty dla przedsiębiorstw energochłonnych

autor: Julita Żylińska03.09.2019, 09:15; Aktualizacja: 03.09.2019, 09:16
Komisja Europejska zatwierdziła w piątek plan wypłaty rekompensat za drogi prąd polskim przedsiębiorstwom energochłonnym. Uznała, że jest to dozwolona pomoc publiczna w świetle wzrostu cen pozwoleń na emisję CO2.

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek plan wypłaty rekompensat za drogi prąd polskim przedsiębiorstwom energochłonnym. Uznała, że jest to dozwolona pomoc publiczna w świetle wzrostu cen pozwoleń na emisję CO2.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek plan wypłaty rekompensat za drogi prąd polskim przedsiębiorstwom energochłonnym. Uznała, że jest to dozwolona pomoc publiczna w świetle wzrostu cen pozwoleń na emisję CO2.

„Plan jest przewidziany na okres 2019–2020, a jego szacunkowy budżet to 1,78 mld zł. Skorzystają z niego firmy działające w Polsce w sektorach, które zderzą się ze znacznym wzrostem kosztów energii elektrycznej, a które są szczególnie wystawione na międzynarodową konkurencję” – uzasadnia swoją decyzję Komisja. Dodaje, że rekompensaty będą przyznawane w postaci częściowej refundacji kosztów energii elektrycznej uprawnionym firmom.

Chodzi m.in. o huty, fabryki, zakłady chemiczne i papiernicze (ok. 300 firm), które na podstawie ustawy z 19 lipca 2019 r. o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1532) mogą się ubiegać o rekompensaty za wysokie ceny energii elektrycznej w 2019 r. Według ustawy, która weszła w życie 29 sierpnia br., zainteresowani przedsiębiorcy mają czas na składanie wniosków do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) do 31 marca „roku następującego po roku kalendarzowym, za który są przyznawane rekompensaty”. Oznacza to, że wnioski za 2019 r. muszą być złożone do 31 marca 2020 r.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie