Polska szykuje się na przyjęcie większej ilości gazu z USA

autor: Justyna Piszczatowska20.12.2018, 08:02; Aktualizacja: 20.12.2018, 08:05
Przed końcem kontraktu Gazprom ma dać nam ofertę niższych cen.

Przed końcem kontraktu Gazprom ma dać nam ofertę niższych cen.źródło: ShutterStock

PGNiG deklaruje, że ma zakontraktowany wolumen, który w całości wypełni zdolności terminala w Świnoujściu, nawet po jego rozbudowie.

Polski rynek gazu rozwija się w ostatnim czasie niezwykle dynamicznie. Wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku pobity zostanie historyczny rekord jego zużycia i przekroczymy 18 mld m sześc. Około 70 proc. surowca importujemy z Rosji na mocy długoterminowego kontraktu jamalskiego. Polski rząd jako cel postawił sobie zmianę tego stanu rzeczy. Ze względu na obawy o ewentualne naciski polityczne dyskutuje się wręcz o rezygnacji z dostaw ze Wschodu po wygaśnięciu umowy, czyli od 2022 r.

Alternatywę mają stanowić dostawy gazu skroplonego LNG ze Stanów Zjednoczonych oraz dostawy gazociągiem Baltic Pipe, który ma powstać właśnie do 2022 r. i połączyć Polskę z terytoriami na Szelfie Północnym.

Import LNG już się rozwija. W 2017 r. stanowił on 12 proc. całkowitego importu gazu. Skroplony surowiec przypływa do terminala w Świnoujściu i tam jest rozprężany, czyli regazyfikowany. Obecne możliwości przerobowe terminala wynoszą 5 mld m sześc. rocznie. – Chcemy, by wzrosły o połowę, czyli do 7,5 mld m sześc. na rok. Dzisiaj oficjalnie uruchamiamy przetarg na zaprojektowanie i rozbudowę jego lądowej części (dodatkowo we współpracy z lokalnymi władzami rozwinięta zostanie część morska, czyli nabrzeże – red.). Chcemy, by zwiększenie zdolności terminala nastąpiło jak najszybciej, do końca 2021 r. Jest to bardzo ważne w celu zapewnienia stabilnych dostaw na nasz dynamicznie rozwijający się rynek i zapewnienia jego elastyczności – wyjaśnia Paweł Jakubowski, prezes spółki Polskie LNG. Nie podaje wielkości inwestycji, jednak znany jest harmonogram przetargu.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie