statystyki

Arsen znowu straszy w Głogowie. KGHM sprawdza

autor: Karolina Baca-Pogorzelska20.11.2018, 08:40; Aktualizacja: 20.11.2018, 08:46
Huta Miedzi Głogów

Huta Miedzi Głogówźródło: Inne

W wakacje trujący metal znów dał się we znaki na Dolnym Śląsku. Kombinat deklaruje, że zbada zależność sierpniowych stężeń z pracą swojej Huty Miedzi Głogów.

Sprawę przekroczeń dopuszczalnych stężeń arsenu w głogowskim powietrzu po rekordowych przekroczeniach w 2017 r. opisujemy w DGP od lutego. Średnioroczne dopuszczalne stężenie to 6 ng/m sześc. powietrza – ubiegłoroczne przekroczyło 30 ng/m sześc. Według danych wrocławskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który w Głogowie prowadzi pomiary zanieczyszczeń przy ul. Wita Stwosza, tegoroczna sytuacja w I półroczu była całkiem niezła (np. w czerwcu średniomiesięczne stężenie delikatnie przekroczyło „szóstkę”), ale w wakacje było już znacznie gorzej. Lipcowa średnia to 20,03 ng/m sześc. (maksimum 33,13), sierpniowa 16,27 (maksimum 29,73), wrześniowa 8,53 (maksimum 13,63). Dalsze dane nie są na razie dostępne.

Arsen to metal ciężki, towarzyszy produkcji miedzi. KGHM zobowiązał się jakiś czas temu, że przeprowadzi badania dotyczące związku między wysokimi stężeniami a pracą swojej Huty Miedzi Głogów (HMG) – to analiza specjacyjna. Miała być gotowa do połowy roku, ale dopiero się zaczęła. Powód? Uruchomiony pod koniec 2016 r. nowy piec zawiesinowy nie pracował na 100 proc. mocy, więc wyniki mogłyby być niepełne.

– Badania specjacyjne już trwają. Zdolność produkcyjną osiągnęliśmy na poziomie 80 proc. Zakładamy, że do końca roku wykonamy pomiary przy pełnej zdolności produkcyjnej Huty Miedzi Głogów I. Sprawozdanie zostanie przesłane do marszałka województwa w marcu 2019 r., zgodnie z wcześniejszą deklaracją – zapewnia nas Anna Osadczuk z biura prasowego Polskiej Miedzi.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie