statystyki

Huta Głogów naruszyła zasady pozwolenia na działalność

autor: Karolina Baca-Pogorzelska02.10.2018, 07:53; Aktualizacja: 02.10.2018, 08:16
Działalność HMG obserwują rolnicy, którzy z Polską Miedzą w sprawie zanieczyszczeń walczą w sądzie.

Działalność HMG obserwują rolnicy, którzy z Polską Miedzą w sprawie zanieczyszczeń walczą w sądzie.źródło: ShutterStock

Po kontroli w miedziowym zakładzie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ukarał KGHM mandatem – dowiedział się DGP.

Miesięczna kontrola dolnośląskiego WIOŚ w Hucie Miedzi Głogów (HMG) to efekt wcześniejszych nieprawidłowości. Pomiary przeprowadzone w okresie od października do grudnia 2017 r. wykazały przekroczenie przez niektóre zanieczyszczenia wartości określonych w pozwoleniu zintegrowanym. Niespełnienie zawartych w nim norm stwierdzono w dwóch miejscach, ale huta przedstawiła dokumenty świadczące o tym, że w momencie prowadzenia pomiarów miała miejsce usterka systemu sterowania. WIOŚ odstąpił od wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia kary, ale kontrolę powtórzył między 25 lipca a 28 sierpnia br.

Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że stwierdzono siedem naruszeń pozwolenia zintegrowanego będącego podstawową zgodą na działalność HMG. Przekroczone zostały czasy emisji w niektórych częściach zakładu w 2017 r. i I półroczu 2018 r. Przekroczono też czas pracy urządzeń w sytuacjach odbiegających od normy. WIOŚ stwierdził też, że nowo wybudowane zbiorniki ciężkiego oleju opałowego nie są wyposażone w miejsca do poboru próbek. Okazało się, że zgłoszenie huty jako zakładu dużego ryzyka (ZDR), gdzie może dojść do wystąpienia poważnej awarii, zawiera nieaktualne dane, a kierownictwo nie zawiadomiło natychmiast straży pożarnej ani WIOŚ o awariach 15 sierpnia 2015 r. i 3 października 2017 r. Ta ostatnia to zdarzenie dotyczące kotła odzysknicowego, gdy spadł na niego spiek, powodując niemal miesięczny przestój nowego pieca zawiesinowego. Wreszcie w raporcie o bezpieczeństwie nie uwzględniono magazynu paliw spółki Mercus z grupy KGHM wyposażonego w dwa zbiorniki podziemne o łącznej pojemności 20 m sześc., które są miejscami niebezpiecznymi.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie