statystyki

Czy zakup węgla z objętych sankcjami parapaństw narusza europejskie przepisy?

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska17.09.2018, 06:55; Aktualizacja: 17.09.2018, 07:35
Przedstawiciele jednej z ukraińskich firm węglowych, która próbowała alarmować Turków w tej sprawie, skarżyli się nam, że ich pisma pozostawały bez odpowiedzi.

Przedstawiciele jednej z ukraińskich firm węglowych, która próbowała alarmować Turków w tej sprawie, skarżyli się nam, że ich pisma pozostawały bez odpowiedzi.źródło: ShutterStock

Zapytaliśmy 18 państw o to, co zrobiły, by zablokować zakup antracytu w separatystycznych republikach Zagłębia Donieckiego, które po wybuchu wojny w 2014 r. bezprawnie przejęły kopalnie z rąk ich właścicieli.

Turcja jako pierwszy po Ukrainie kraj świata prowadzi postępowanie w sprawie kupowania przez tamtejsze firmy antracytu z okupowanej części Zagłębia Donieckiego – twierdzą władze w Ankarze. Tymczasem kraje Unii Europejskiej ignorują problem. Do zmiany tej postawy może skłonić Komisja Europejska, która jak dotąd unikała jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy zakup węgla z objętych sankcjami parapaństw narusza europejskie przepisy.

„Nie zaszła zmiana w polityce, zgodnie z którą Turcja kładzie nacisk na poszanowanie i wspieranie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Strona ukraińska poinformowała nas o podejrzeniach dotyczących importu antracytu. Nasze władze prowadzą niezbędne postępowania w tej sprawie” – informuje DGP ambasada Turcji w Warszawie, której MSZ w Ankarze zleciło odpowiedź na nasze pytania. Nie wiadomo, czy autorzy odpowiedzi mają na myśli prokuraturę, kontrwywiad czy inny urząd państwowy.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie