statystyki

Odejście od węgla nieuniknione również w Polsce

autor: Karolina Baca-Pogorzelska04.12.2017, 07:26; Aktualizacja: 04.12.2017, 08:41

Polska nie docenia tempa zmian w sektorze energetycznym i błędnie planuje strategię – wynika z raportu o bezpieczeństwie energetycznym WiseEuropa, do którego dotarł DGP.

Nasz kraj skupia się na planowaniu strategii w zbyt krótkiej perspektywie do 2030 r. Utrzymanie kluczowej roli energetyki węglowej – choć może wydawać się uzasadnione z perspektywy polskich doświadczeń – jest w dłuższej perspektywie ryzykowne – twierdzi WiseEuropa. Rząd wciąż nie ogłosił decyzji dotyczącej budowy (lub rezygnacji z niej) elektrowni atomowej. I choć mówi się o utrzymaniu pozycji węgla brunatnego, to kluczowych decyzji w sprawie uruchomienia odkrywek Ościsłowo (ZE PAK) i Złoczew (PGE) też nie ma. A znaczenie węgla kamiennego słabnie.

Wynika to z powodów geologicznych i ekonomicznych. Chodzi o wyczerpywanie się dostępnych złóż oraz wzrost kosztów pracy i zamykanie nierentownych kopalń.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie