statystyki

Łapiński: Niepolityczne zgazowanie węgla [WYWIAD]

autor: Tomasz Jóźwik19.10.2017, 07:55; Aktualizacja: 19.10.2017, 09:44
Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty

Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azotyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Kupimy licencje na technologie, zgodnie z którymi na świecie już funkcjonują tego typu instalacje - mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty.

Według początkowego harmonogramu budowa nowej fabryki w Policach miała zakończyć się w 2019 r., tymczasem dopiero wtedy wystartuje, a produkcja ma ruszyć cztery lata później. Skąd to opóźnienie?

Przeanalizowaliśmy tę inwestycję jeszcze raz pod kątem produktu. W Policach mieliśmy wytwarzać propylen, czyli jeden z podstawowych surowców wykorzystywanych w produkcji tworzyw sztucznych. Jego odbiorcami mogło być jedynie kilka podmiotów. Dlatego jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji korporacyjnych dotyczących produkcji polipropylenu, jednego z najbardziej popularnych tworzyw sztucznych. Lista odbiorców polipropylenu to już kilkaset firm, a jeśli wyjdziemy poza Europę, to będziemy ich liczyć w tysiącach. Drugą kwestią są marże. Na polipropylenie są one bardziej stabilne i wyższe. Rynek propylenu jest bardziej zmienny. Ponowna analiza projektu sprawiła, że spowolniliśmy prace nad propylenem, dlatego też wydłużył się czas realizacji inwestycji.

Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty

Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

To priorytetowa inwestycja?


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie