statystyki

Ustawa o odnawialnych źródłach energii: Drogie rozstanie z wiatrakami

autor: Grzegorz J. Wąsiewski03.10.2017, 09:27; Aktualizacja: 03.10.2017, 09:46
Wiatraki

Największe kontrowersje budzi zawarta w art. 2 projektu noweli ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1148 ze zm.) propozycja wprowadzenia odpowiedzialności osób zarządzających elektrowniami wiatrowymi za niezrealizowanie obowiązku zwrotu nieruchomości w stanie niepogorszonym.źródło: ShutterStock

Przedstawiony przez Ministerstwo Energii w czerwcu projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, który przeszedł niedawno etap konsultacji publicznych, proponuje wiele dość dyskusyjnych rozwiązań. Otóż każde nich może uderzyć w firmy, a także menedżerów zarządzających farmami wiatrowymi.

Resort postuluje m.in. wprowadzenie odpowiedzialności zarówno samych podmiotów, jak i jej menedżerów za rozbiórkę elektrowni wiatrowych, których eksploatacja dobiega kresu. Inna propozycja zakłada ustanowienie daleko idącej odpowiedzialności zbywcy instalacji OZE za uchybienia poczynione przez nabywcę. Projektowany przepis stanowi bowiem, że w przypadku wyrażenia zgody na jej sprzedaż przez prezesa URE prawa i obowiązki wynikające z wygranej aukcji przechodzą na nabywcę, jednakże „zbywca odpowiada solidarnie za powstałe uchybienia obowiązkom powstałe w terminie 2 lat od zbycia”. Poddajemy proponowane rozwiązania analizie, wskazując problematyczne kwestie, które warto dopracować na kolejnych etapach prac legislacyjnych.

Największe kontrowersje budzi zawarta w art. 2 projektu noweli ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1148 ze zm.) propozycja wprowadzenia odpowiedzialności osób zarządzających elektrowniami wiatrowymi za niezrealizowanie obowiązku zwrotu nieruchomości w stanie niepogorszonym.

Biorąc pod uwagę sukcesywne dobieganie końca okresów amortyzacji instalacji w kolejnych latach, autorzy projektu dostrzegli potrzebę nałożenia na inwestorów jednoznacznego obowiązku rozbiórki elektrowni wiatrowych i uporządkowania terenu.

I tak w uzasadnieniu do noweli wskazuje się, że wprawdzie kodeks cywilny w przepisach dotyczących najmu reguluje obowiązek zwrotu przedmiotu umowy w stanie niepogorszonym, jednak to rozwiązanie nie jest wystarczające. Przy zabezpieczaniu praw do korzystania z gruntu inwestorzy – obok umów najmu i dzierżawy – wykorzystują często inne porozumienia o charakterze umów nienazwanych, do których przepisy te nie mają zastosowania. Tymczasem zdaniem autorów projektu właściciel czy użytkownik wieczysty gruntu powinien mieć podobny zakres ochrony, niezależnie od formy porozumienia, na podstawie którego udostępnia swoją nieruchomość.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ewa(2017-10-03 18:47) Zgłoś naruszenie 10

    Może się ktoś zajmie cenami za prąd.Otrzymałam fakturę z ENERGA za zużycie prądu za okres 29.05.2017- 04.08.2017, zużycie energii 47kWh wartość usługi 113,24 zł czyli po 2,41 za kWh. Ostrzegam przed ENERGĄ W PGE za prąd płace po 0,66 zł za 1 kWh. Szok i niedowierzanie po ile sprzedaje ENERGA prąd

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie