statystyki

Lobby węglowe wyprzedza ekologów. Zakaz sprzedaży najgorszego węgla już wkrótce

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Tomasz Żółciak27.09.2017, 08:00; Aktualizacja: 27.09.2017, 08:24
smog, zanieczyszczenie powietrza, ochrona środowiska

Kilkanaście dni temu resort rozwoju opublikował obiecane rozporządzenie o kotłach piątej klasy, czyli najnowocześniejszych, które wprowadza zakaz sprzedaży pieców tzw. kopciuchów, w których można palić byle czym, w tym śmieciami, które nawet bardziej niż węgiel przyczyniają się do powstawania smoguźródło: ShutterStock

Prace nad ustawą o jakości paliw się przedłużają. Jak ustalił DGP, dokument zakazujący sprzedaży najgorszego węgla może się pojawić w 2018 r.

Będąca elementem programu „Czyste powietrze” ustawa o jakości paliw wciąż nie weszła w życie. Przepisy miały zakazać sprzedaży węgla najgorszej jakości – mułów, flotokoncentratów i węgla brunatnego – odbiorcom indywidualnym. Problem w tym, że nie wszystkim graczom rynkowym to odpowiada.

Na razie paliwa te zniknęły z rynku. Trafiły do energetyki, jednak – jak ustaliliśmy – większość elektrowni narzeka na ich jakość i wcale ich nie chce. Niektórzy z naszych rozmówców przyznają wprost – to paliwo dla energetyki się nie nadaje. Spala się prawidłowo tylko w niektórych instalacjach.

– Dlatego Polskiej Grupie Górniczej, największemu producentowi węgla kamiennego w UE, gra na opóźnienie wejścia w życie przepisów jakościowych jest na rękę – mówi jeden z naszych rozmówców znających sprawę. PGG otwarcie przyznaje, że planowane przepisy uderzą ją po kieszeni – to utrata sprzedaży ok. 4 mln ton na rynku detalicznym, co obniża przychody o ok. 600 mln zł w skali roku.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Węgiel z USA i Australii mamy importować(2017-09-27 12:04) Zgłoś naruszenie 30

  To weźmy dogadajmy się z Putinem ................i nie róbmy obciachu z importem węgla gdzieś z końca świata.

  Odpowiedz
 • asad(2017-09-27 11:14) Zgłoś naruszenie 10

  Piece V klasy nie zlikwidują smogu!!

  Odpowiedz
 • palacz(2017-09-27 14:24) Zgłoś naruszenie 10

  węgiel z USA powinien mieć zakaz z powodu zawartości siarki

  Odpowiedz
 • Szymek(2017-10-01 23:47) Zgłoś naruszenie 00

  Gdyby ludzie byli rozsądniejsi grzaliby paliwami lepszej jakości a przy okazji utarliby niektórym nosa. Ja palę pelletem kupionym w necie www.epellety.pl i jest bardzo dobry bo wydajny i niedrogi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie