statystyki

Enea zdetronizowała Tauron w produkcji energii

autor: Karolina Baca-Pogorzelska16.03.2017, 07:26; Aktualizacja: 16.03.2017, 07:48
pieniądze

Enea ma również dokapitalizować Polską Grupę Górniczą, która do końca marca powinna przejąć Katowicki Holding Węglowyźródło: ShutterStock

Poznański koncern energetyczny kupił od francuskiego Engie Elektrownię Połaniec za 1,26 mld zł. I to jeszcze nie koniec jego inwestycji.

1,9 GW zainstalowanych mocy w blokach spalających 3,9 mln ton węgla i 1,35 mln ton biomasy – to kolejna elektrownia w portfelu Enei będącej właścicielem siłowni w Kozienicach i kopalni Bogdanka. Enea jest teraz drugim co do wielkości po PGE producentem energii elektrycznej w Polsce.

– Połaniec wpisuje się w nasze moce wydobywcze i wytwórcze – mówił wczoraj Mirosław Kowalik, prezes Enei. Wraz z nabyciem siłowni spółka kupiła również 26 ha gruntów w pobliżu Bogdanki, gdzie Engie planowało budować blok węglowy. – Przygotowujemy tu studium wykonalności dla bloku na gaz z węgla – przypomniał Kowalik.

– Nie prowadzimy zamierzonej repolonizacji energetyki, spółki reagują na to, co dzieje się na rynku – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii, podkreślając, że pewność dostaw „na miejscu” jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego, a polski model energetyki uważa za wzorcowy.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bolo(2017-03-19 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Enea to monopolista który ma tylko jedno na celu , złupić ludzi, dlatego też trzeba robić wszystko żeby ten monopol złamać!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie