Dla wielu płatników problematyczną kwestią jest uwzględnienie w podstawie wymiaru zasiłku dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastki) w sytuacji, gdy nie zostało ono jeszcze wypłacone. Różna jest bowiem praktyka. Prawidłowy sposób postępowania został przedstawiony w „Komentarzu do ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – wybrane zagadnienia”, który stanowi załącznik do wytycznych członka zarządu nadzorującego pion świadczeń i orzecznictwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, potwierdzony przez ZUS w stanowisku wydanym dla DGP 22 października 2024 r.
Zasady ogólne
Z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) wynika, że podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających chorobę lub inny okres uprawniający do zasiłku. Jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 12 miesięcy, przeciętne miesięczne wynagrodzenie oblicza się z odpowiednio mniejszej liczby pełnych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia. Jeśli pracownik oprócz składników miesięcznych otrzymuje także np. roczne, a więc np. trzynastkę, stosuję się zasadę określoną w art. 42 ust. 3 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z nim składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne, wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W praktyce oznacza to, że do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika należy doliczyć 1/12 trzynastki wypłaconej za poprzedni rok kalendarzowy.
Z wyrównaniem lub bez
Może się jednak zdarzyć, że pracownik zachoruje na początku roku kalendarzowego jeszcze przed wypłatą należnej mu trzynastki za poprzedni rok. W takiej sytuacji trzeba zastosować art. 42 ust. 5 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z nim jeżeli składniki wynagrodzenia nie zostały wypłacone do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków chorobowych, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się składniki wypłacone za okres poprzedni. Co ważne, wypłata danego, zaległego składnika po ustaleniu podstawy wymiaru zasiłków nie powoduje konieczności ponownego ustalenia tej podstawy. Tak stwierdza ZUS w „Komentarzu…”. Tak też wynika z samej treści przepisów, które nie przewidują takiego przeliczania. [przykład 1]
Przykład 1
Niższy zasiłek
Pracownik chorował w okresie 15–24 stycznia 2024 r. Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2023 r. nie zostało jeszcze wypłacone. W takiej sytuacji płatnik w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego uwzględnił trzynastkę wypłaconą za 2022 r. Wypłata trzynastki za 2023 r. nastąpiła w lutym 2024 r. Trzynastka za 2023 r. była wyższa niż za 2022 r.Płatnik nie przelicza podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i nie wypłaca pracownikowi wyrównania.
Inaczej będzie, gdy płatnik nie mógł uwzględnić trzynastki z poprzedniego okresu, bo pracownik nie miał do niej prawa. W takiej sytuacji konieczna będzie wypłata wyrównania, co potwierdza ZUS w stanowisku z 22 października 2024 r. [przykład 2]
Przykład 2
Bez trzynastki
Pracownik został zatrudniony w urzędzie miasta we wrześniu 2022 r. Za 2023 r. nabył prawo do trzynastki, ale zanim została ona wypłacona, zachorował w styczniu 2024 r. Płatnik ustalił podstawę wymiaru bez uwzględnienia jakiejkolwiek trzynastki, ponieważ za 2023 r. nie została jeszcze wypłacona, a za 2022 r. pracownik nie nabył do niej prawa. Trzynastka za 2023 r. została wypłacona w lutym 2024 r.Płatnik powinien przeliczyć podstawę wymiaru, dodając do niej 1/12 trzynastki za 2023 r. i wypłacić pracownikowi stosowne wyrównanie.
Pojawiają się także wątpliwości, jak stosować powyższe zasady w przypadku, gdy pracownik nabywa prawo do świadczeń chorobowych już w kolejnym miesiącu po poprzedniej chorobie lub opiece nad dzieckiem. A przypomnijmy, że zgodnie z art. 43 ustawy zasiłkowej podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy. ZUS w stanowisku z 22 października 2024 r. wyjaśnił, jak należy postąpić w sytuacji, gdy zaległa trzynastka została wypłacona między okresami niezdolności do pracy. [przykład 3]
Przykład 3
W kolejnym miesiącu kalendarzowym
Pracownica nabyła prawo do zasiłku opiekuńczego w lutym 2024 r. Płatnik wypłacił jej zasiłek bez uwzględnienia trzynastki, ponieważ ta za 2023 r. nie została jeszcze wypłacona, a do trzynastki za 2022 r. pracownica nie nabyła prawa. Pracownika chorowała w marcu 2024 r., również w marcu została wypłacona jej trzynastka 2024 r.Jak wyjaśnia ZUS w stanowisku z 22 października 2024 r., „podstawę wymiaru zasiłku ustaloną po przeliczeniu (po uwzględnieniu 1/12 trzynastki) dla zasiłku opiekuńczego przysługującego w lutym 2024 r., należy przyjąć również jako podstawę obowiązującą dla zasiłku chorobowego w marcu 2024 roku”. [stanowisko] ©℗
Stanowisko ZUS z 22 października 2024 r. w sprawie sposobu uwzględniania dodatkowego wynagrodzenia rocznego w podstawie wymiaru zasiłku
DGP: Jak należy ustalać podstawę wymiaru zasiłku w następującej (przykładowej) sytuacji: pracownica nabyła prawo do zasiłku opiekuńczego w lutym 2024 r., kiedy pracodawca nie wypłacił jeszcze dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2023 r., do którego pracownica nabyła prawo. Pracownica nie nabyła prawa do trzynastki za 2022 r., dlatego płatnik wypłacił zasiłek opiekuńczy bez uwzględnienia trzynastki. Trzynastka została wypłacona w marcu 2024 r. Czy w takim razie:
- po wypłacie trzynastki za 2024 r. płatnik powinien przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku i powiększyć ją o 1/12 trzynastki, a więc wypłacić wyrównanie?
- gdyby pracownica zachorowała w marcu 2024 r., płatnik powinien kontynuować podstawę wymiaru zasiłku z lutego 2024 (a więc ustaloną z uwzględnieniem wynagrodzenia z okresu 02.2023–01.2024) powiększoną o 1/12 trzynastki wypłaconej za 2024 r.?
ZUS: W myśl art. 42 ust. 3 ustawy zasiłkowej składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Zgodnie natomiast z art. 42 ust. 5 ustawy zasiłkowej, jeżeli składnik ten nie został wypłacony do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków, wówczas do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się składniki wypłacone za okres poprzedni. Z przedstawionego przykładu wynika, że pracownica nabyła prawo do zasiłku opiekuńczego w lutym 2024 r. W chwili ustalania podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownicy (w lutym 2024 r.) pracodawca nie wypłacił jeszcze nagrody rocznej (trzynastki) za rok 2023 r., natomiast trzynastka za rok poprzedni, tj. za 2022 r., nie została pracownicy wypłacona, ponieważ nie nabyła ona do niej prawa. Dlatego też pracodawca ustalił podstawę wymiaru zasiłku, biorąc pod uwagę jedynie wynagrodzenie miesięczne z okresu od lutego 2023 r. do stycznia 2024 r., bez trzynastki. Trzynastka za 2023 r. została wypłacona dopiero w marcu 2024 r. W przedstawionym stanie faktycznym, po wypłacie przez pracodawcę trzynastki za 2023 r., należy pracownicy przeliczyć ustaloną wcześniej podstawę wymiaru zasiłku i przyjąć do niej 1/12 nagrody rocznej za 2023 r. Pracownicy będzie zatem przysługiwać wyrównanie zasiłku opiekuńczego za luty 2024 r. Odnosząc się natomiast do pytania dotyczącego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku w przypadku wystąpienia niezdolności do pracy z powodu choroby po przerwie, tj. w marcu 2024 r., informuję, że zgodnie z art. 43 ustawy zasiłkowej podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy. Ponieważ przerwa pomiędzy kolejnymi niezdolnościami do pracy była krótsza niż miesiąc kalendarzowy, to podstawę wymiaru zasiłku ustaloną po przeliczeniu (po uwzględnieniu 1/12 trzynastki) dla zasiłku opiekuńczego przysługującego w miesiącu lutym 2024 r., należy przyjąć również jako podstawę obowiązującą dla zasiłku chorobowego w miesiącu marcu 2024 r.
Podstawa prawna
Podstawa prawna
• art. 36, art. 42–43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2780)