Pomoc mogą otrzymać rodziny dzieci i uczniów poszkodowanych w wyniku wystąpienia żywiołu, który uniemożliwił im standardowe funkcjonowanie w środowisku szkolnym. Jak otrzymać wsparcie?

MEN podało dziś informację, że w związku z powodziami w kraju zawieszono dziś zajęcia w 540 placówkach w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim i lubuskim. Jak przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej, samorządy mogą ubiegać się o rządowe środki na odbudowę szkolnej infrastruktury, a poszkodowane rodziny mogą uzyskać wsparcie z rządowego programu, w którym zawarto pieniądze na dzieci i młodzież poszkodowane w wyniku powodzi. Wsparcie finansowe stanowi m.in. zasiłek losowy.

Zasiłek losowy. Dla kogo pomoc?

Mowa o rządowym programie pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w latach 2022-2024.

Pomoc mogą otrzymać rodziny dzieci i uczniów poszkodowanych w wyniku wystąpienia żywiołu, który uniemożliwił im standardowe funkcjonowanie w środowisku szkolnym.

Pomoc finansowa jest przeznaczona dla dzieci, które chodzą do zerówki, oraz dla uczniów ze szkół każdego typu (w formie dziennej). Wsparcie może zostać udzielone w formie:

  • zasiłku losowego na cele edukacyjne
  • wyjazdu terapeutyczno-edukacyjnego
  • zajęć terapeutyczno-edukacyjnych

Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze lub zajęcia terapeutyczno-edukacyjne organizowane są dla dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne; uczniów uczęszczających do klas I–III szkoły podstawowej lub klas I–III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia; uczniów uczęszczających do szkół wszystkich typów, kształcących się w tych szkołach w formie dziennej i mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zasiłek losowy. Ile wynosi?

Zasiłek losowy dla jednego dziecka lub ucznia wynosi 1000 zł. Maksymalna kwota dofinansowania wyjazdu wynosi 1540 zł na ucznia. Dopuszczalne jest łączenie obu tych form wsparcia (do łącznie 2540 zł).

Wnioski na formularzu, który ustala dana gmina, należy kierować do wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast (w których zamieszkuje dziecko).