Czy renta wdowia przewidziana jest również dla innych form wspólnego życia niż małżeństwo?
Renta wdowia. Na czym polega?
Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że wdowy i wdowcy będą mogli pobierać swoją emeryturę i rentę rodzinną po zmarłym małżonku.
Zgodnie z nowelizacją drugie świadczenie będzie wypłacane od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Limit sumy obu świadczeń ustalono na trzykrotność minimalnej emerytury.
Renta wdowia. Kto jest uprawniony?
Uprawnione do otrzymania renty wdowiej są osoby owdowiałe, jeśli śmierć małżonka nie nastąpiła wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem przez wdowę lub wdowca wieku emerytalnego.
W przypadku owdowienia w wieku lat 55 dla pań i 60 dla panów rentę rodzinną z tego tytułu będzie można połączyć częściowo z emeryturą po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.
Celem renty wdowiej jest zapobieganie społecznemu wykluczeniu osób, które owdowiały na jesieni życia.
Co z osobami, które żyły w związkach nieformalnych?
Tomasz Lasocki, doktor nauk prawnych z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, tłumaczy, że osoby, które żyły w związkach nieformalnych, nie mają prawa do renty rodzinnej, więc w konsekwencji ich „renta wdowia” nie będzie dotyczyła.
– Obecny rząd pracuje jednak nad dostrzeżeniem w prawie innych form wspólnego życia niż małżeństwo. Bez wprowadzenia uregulowania form pozamałżeńskich nie ma możliwości ich uwzględnienia w rencie rodzinnej i w konsekwencji w rencie wdowiej – mówi Lasocki. – Sądzę ponadto, że tak istotna zmiana wymagałaby przemyślenia na nowo zasad udzielania pomocy tym, których partner zmarł czy reguł uwzględniania wspólnego gospodarowania w emeryturze – zauważa ekspert.