Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym dorosłe dzieci, które mają problem z samodzielnym utrzymaniem się, mogą ubiegać się o alimenty od rodziców. Jakie czynniki weźmie pod uwagę sąd, rozpatrując pozew o alimenty?

Zasady ustalenia wysokości alimentów są takie same jak w przypadku dziecka małoletniego. Z jednej strony brane pod uwagę są usprawiedliwione potrzeby dziecka, z drugiej strony możliwości zarobkowe, majątkowe rodzica.

Usprawiedliwione potrzeby dziecka, czyli jakie?

Jak tłumaczy mec. Justyna Gruszka-Jeleń z kancelarii Jaroch Pakos z Wrocławia, usprawiedliwione potrzeby dziecka to te, które wynikają z codziennego życia. – Należą do nich np. wydatki związane z utrzymaniem mieszkania (jak czynsz, prąd, gaz i inne opłaty), wyżywieniem, leczeniem (nie w przypadku przeziębienia, ale przewlekłego leczenia – np. gdy dziecko jest chore bądź z niepełnosprawnością, przyjmuje leki na stałe itd.), także koszty związane z ubraniem, transportem, edukacją mówi mec. Gruszka-Jeleń.

Prawniczka podkreśla, że sąd na pewno zbada, czy dana osoba czyni starania, żeby spróbować się utrzymać i samodzielnie zaspokoić swoje usprawiedliwione potrzeby.

W sytuacji starania się o alimenty przez dorosłe dziecko dodatkową przesłanką do ich w sytuacji problemów z utrzymaniem się z pewnością będzie leczenie przewlekłej choroby czy niepełnosprawność.

Jakie dowody należy zgromadzić?

– W sytuacji gdy dorosły nie może się samodzielnie utrzymać i ubiega się o alimenty od rodziców czy rodzeństwa, musi wykazać, że nie jest w stanie pokryć usprawiedliwionych kosztów utrzymania – zwraca uwagę radczyni prawna Justyna Gruszka-Jeleń i wymienia, co może stanowić dowód w sprawie:

– zaświadczenia z urzędu pracy, że taka osoba jest zarejestrowana jako bezrobotna, że czyni starania w celu znalezienia pracy (udaje się do urzędu pracy z zapytaniami o zatrudnienie, chodzi na rozmowy rekrutacyjne, podejmuje pracę)

– wszelkie dowody w zakresie poszukiwania pracy, tj.zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne

ikona lupy />
Justyna Gruszka-Jeleń – prawniczka i mediatorka z kancelarii Jaroch Pakos z Wrocławia. / Źródło zewnętrzne

– chęć zdobycia kwalifikacji, które umożliwią zdobyć pracę – np. zaświadczenia o dodatkowych odbytych kursach kwalifikacyjnych, jak również organizowanych często przez urzędy pracy, także podejmowane studia, staże, praktyki, czyli działania kierowane na to, żeby takie dziecko mogło samodzielnie się utrzymać

Co do usprawiedliwionych kosztów utrzymania (czyli takich, bez których dana osoba nie mogłaby funkcjonować) dowód mogą stanowić:

– wszelkie rachunki związane z utrzymaniem takiej osoby, czyli rachunki za czynsz, umowy najmu mieszkania, umowy związane z korzystaniem z mediów, rachunki telefoniczne

– wyżywienie, ubrania, duże wydatki – najlepiej imienne faktury, a nie paragony (paragon zgodnie z przeważającą linią orzeczniczą nie może stanowić dowodu w tego typu sprawie)

Ważne

Alimenty w przypadku dzieci, które są dorosłe, ale nadal nie mogą się utrzymać, są przyznawane czasowo. Ich celem jest wsparcie młodej osoby, aby mogła polepszyć swoją sytuację, np. podjąć dodatkowe studia czy kursy podnoszące kwalifikacje, aby się rozwinąć i zacząć samodzielnie utrzymywać.