Od 2000 roku wypłacana jest tzw. emerytura olimpijska, aby uhonorować wybitnych sportowców. W uznaniu za ich zasługi otrzymają oni stały dochód. Od stycznia 2024 roku wynosi ona 4203,04 zł.

Świadczenie olimpijskie, czyli tzw. emerytura olimpijska jest - jak podaje Ministerstwo Sportu i Turystyki - swego rodzaju gratyfikacją za znakomite osiągnięcia. Dodatek ten wypłacany jest na podstawie przepisów Ustawy o sporcie z 25 czerwca 20210 roku.

Na chwilę obecną (5 sierpnia) o emeryturę olimpijską będą mogli zawnioskować: Klaudia Zwolińska, Alicja Klasik, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Aleksandra Jarecka, Renata Knapik-Miazga, Fabian Barański, Dominik Czaja, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup i Iga Świątek.

Emerytura olimpijska - dla kogo?

Emeryturę olimpijską otrzymają sportowcy, którzy zdobyli podczas igrzysk olimpijskich przynajmniej jeden medal - nie ma znaczenia, czy będzie to medal brązowy, srebrny czy złoty.

Aby otrzymać świadczenie olimpijskie, reprezentant Polski musi:

  • zdobyć przynajmniej jeden medal olimpijski,
  • ukończyć 40. rok życia,
  • nie uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy,
  • mieć obywatelstwo polskie,
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
  • nie być karanym dyscyplinarnie za doping w sporcie dyskwalifikacją w wymiarze jednostkowym większym niż 24 miesiące lub więcej niż raz bez względu na jej jednostkowy wymiar.

Świadczenie przyznawane jest przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej na wniosek osoby zainteresowanej.

Kto jeszcze może je otrzymać? Poza medalistami igrzysk olimpijskich to medaliści igrzysk paraolimpijskich, medaliści igrzysk głuchych oraz medaliści zawodów Przyjaźń 84 i olimpiady szachowej.

Emerytura olimpijska - ile wynosi?

Tak zwana emerytura olimpijska jest ustalana na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej przy uwzględnieniu mnożnika kwoty bazowej przez 1,8. Jej wysokość uległa zmianie w 2021 roku - wcześniej mnożnik wynosił 1,4 .

Od 1 stycznia 2024 roku wysokość świadczenia olimpijskiego wynosi 4203,04 zł. Od emerytury olimpijskiej nie jest pobierany podatek dochodowy, ani nie są potrącane składki na ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne.

Świadczenie wypłacane jest dożywotnio, co miesiąc. Jeżeli dana osoba pobiera już świadczenia z systemu powszechnego, nadal może zawnioskować o tzw. emeryturę olimpijską i pobierać dwa świadczenia miesięcznie.