Kierownik ośrodka pomocy społecznej (OPS) przed wydaniem decyzji przyznającej pomoc w formie pobytu krótkoterminowego w domu pomocy społecznej (DPS) powinien dokonać uzgodnień z konkretną placówką, która będzie taką usługę realizowała.

Przypomina o tym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS), które opublikowało na swojej stronie internetowej materiał informacyjny na temat wchodzącej w życie od 1 listopada nowelizacji przepisów ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 901 ze zm.), która wprowadza m.in. opiekę krótkoterminową. Jej podstawowym celem jest odciążenie osób, które zajmują się osobą starszą lub niepełnosprawną poprzez wsparcie ich w wykonywaniu codziennych obowiązków lub zapewnienie czasowego zastępstwa, np. z powodu choroby. Opieka krótkoterminowa będzie mogła mieć formę dzienną lub całodobową, a jej świadczeniem będą mogły zajmować się DPS. Jednak dyrektorzy domów, które będą miały wydzielone miejsca na pobyt czasowy, będą musieli współpracować z organami gminy, które będą kierowały do tej formy wsparcia.

MRiPS wyjaśnia, że zgodnie z dodawanym do ustawy o pomocy społecznej nowym art. 55b ust. 4 wniosek o przyznanie pomocy – usługi wsparcia krótkoterminowego składa się w OPS lub centrum usług społecznych (CUS) właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby niesamodzielnej. Następnie na podstawie art. 55b ust. 9 to kierownik ośrodka lub centrum wydaje decyzję przyznającą prawo do czasowego pobytu w DPS. Potem jest ona przekazywana do gminy lub powiatu prowadzącego lub zlecającego prowadzenie takiej placówki, przy czym wykładnia celowościowa przepisu wskazuje na konieczność dokonania uzgodnień z konkretną placówką co do przyjęcia osoby starszej lub niepełnosprawnej jeszcze przed jej wydaniem.

Resort podkreśla też, że organem właściwym do wydawania decyzji administracyjnych we wszystkich sprawach z zakresu pomocy społecznej pozostaje nadal wójt (burmistrz lub prezydent miasta). Jednocześnie na mocy art. 110 ust. 7 i 8 ustawy jest on uprawniony do udzielania kierownikowi OPS lub innej wskazanej przez niego osobie upoważnienia do wydawania takich decyzji. Konstrukcja art. 55b ust. 9 opiera się więc na domniemaniu upoważnienia kierownika OPS do dokonywania czynności w imieniu wójta w indywidualnych sprawach z pomocy społecznej, należących do właściwości gminy. Świadczy o tym fakt, że ustawodawca w nowym art. 55b nie wymienił art. 110 ust. 7 i 8 jako niemających zastosowania w przypadku usług wsparcia krótkoterminowego.

Co istotne, w przeciwieństwie do większości świadczeń zaliczanych do pomocy społecznej przy nowej formie pomocy nie będzie obowiązku przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego, który jest elementem postępowania administracyjnego służącego ustaleniu, czy spełnione są przesłanki do przyznania wsparcia. W przypadku opieki krótkoterminowej przepisy przewidują jedynie wymóg złożenia oświadczenia o sytuacji osobistej i dochodowej osoby, która ma być nią objęta, a wywiad będzie mógł zostać sporządzony, jeśli powstaną wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym jego treści.©℗