Jeśli ZUS przyznał seniorowi prawo do emerytury lub renty, jest szansa również na dodatek pielęgnacyjny. Sprawdź, komu i na jakich zasadach przysługuje świadczenie.
Dodatek pielęgnacyjny to dodatkowe świadczenie finansowe przyznawane osobom, które potrzebują wsparcia w związku z chorobą, niepełnosprawnością lub innym stanem wymagającym wzmożonej pielęgnacji.
Dodatek pielęgnacyjny. Dla kogo i na jakich zasadach?
Dodatek pielęgnacyjny przysługuje np. osobom, które osiągnęły określony wiek i które z powodu stanu zdrowia potrzebują stałej opieki innej osoby w zakresie czynności życia codziennego.
Dodatek pielęgnacyjny przyznamy jest osobie, która:
• jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo
• ukończyła 75 lat.
Wyższa emerytura z dodatkiem. Jak złożyć wniosek
Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na wniosek wcześniej niż przed ukończeniem 75 roku życia, jeśli lekarz orzecznik ZUS (komisja lekarska ZUS) w orzeczeniu stwierdzi, że osoba jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.
ZUS potrzebuje zaświadczenia o stanie zdrowia. Druk OL-9 wypełnia lekarz prowadzący nie później niż na miesiąc przed dniem, w którym należy złożyć wniosek o dodatek.
Dodatek pielęgnacyjny bez wniosku
Gdy senior ukończy 75 lat, nie musi składać zaświadczenia o stanie zdrowia. ZUS z urzędu przyzna prawo do dodatku pielęgnacyjnego i będzie on wypłacany wraz z emeryturą.
Dodatek pielęgnacyjny. Jaka jest wysokość?
Dodatek pielęgnacyjny podlega podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji. Będzie wzrastał od miesiąca, w którym ZUS będzie waloryzować emeryturę lub rentę.
Wysokość dodatku pielęgnacyjnego wynosi 294 zł 39 gr.